Zniżki cen metali szlachetnych

19.07.2018 12:02  Surowce
Zniżki cen metali szlachetnych Ostatnie dni na rynkach metali szlachetnych były okresem dynamicznych przecen. Już poprzedni tydzień zakończył się na tym rynku na dużym minusie i ten sam scenariusz najprawdopodobniej będzie miał miejsce w bieżącym tygodniu.

Notowania kruszców dynamicznie zniżkują: cena złota sięgnęła już okolic 1220 USD za uncję, co oznacza najniższy poziom od lipca 2017 roku, czyli dokładnie od roku. Fala zniżek na rynku tego kruszcu wywołana była przede wszystkim sytuacją na rynku walutowym, gdzie amerykański dolar nadal świetnie sobie radzi. W środę w czasie trwania sesji U.S. Dollar Index wyznaczył dzienne maksimum na poziomie 95,81 pkt., notując najwyższy poziom od lipca ubiegłego roku. Chociaż ostatecznie sesja środowa zakończyła się neutralnie zarówno dla USD, jak i dla złota, to już w czwartek rano trend jest kontynuowany.

Sile dolara i zniżce notowań złota w tym tygodniu sprzyjało pierwsze wystąpienie nowego szefa Fed, Jerome Powell’a, w amerykańskim Kongresie w kwestii przedstawienia raportu dotyczącego polityki pieniężnej prowadzonej przez Rezerwę Federalną. Następca Janet Yellen kontynuuje politykę monetarną swojej poprzedniczki: w Kongresie Powell zaprezentował optymistyczną wizję sytuacji w gospodarce Stanów Zjednoczonych, która, jego zdaniem, ma być niezachwiana nawet pomimo konfliktu handlowego USA z Chinami. Szef Fed zapowiedział także dalsze podwyżki stóp procentowych.
Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com
Notowania cen srebra, YTD, źródło: Teletrader.comNotowania cen platyny, YTD, źródło: Teletrader.com


Oczywiście sytuacja na rynku amerykańskiego dolara i, tym samym, na rynku złota, przekłada się negatywnie na notowania pozostałych metali szlachetnych. Cena srebra dynamicznie przekroczyła w dół barierę 16 USD za uncję i w czwartek rano dotarła już do okolic 15,40 USD za uncję, a więc również do najniższego poziomu od lipca 2017 r. Tymczasem notowania platyny wciąż walczą z poziomem 800 USD za uncję, który został już na chwilę przekroczony w dół na początku lipca. Jeśli ta bariera zostanie przełamana, będzie to oznaczało zejście notowań platyny do najniższych poziomów od 2008 roku.Paweł Grubiak, Superfund TFI


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie