Konferencja 'Przyjaciół Przemysłu' przyniesie konkretne stanowisko

17.12.2018 13:39  Szkolenia i Konferencje
Konferencja 'Przyjaciół Przemysłu' przyniesie konkretne stanowisko  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uważa, że konferencja "Przyjaciół Przemysłu" na szczeblu ministerialnym państw z Unii Europejskiej w Paryżu zakończy się podjęciem konkretnego stanowiska, które będzie m.in. dotyczyło współpracy, ale przede wszystkim podtrzymania konkurencyjności europejskiej gospodarki, wynika ze słów minister Jadwigi Emilewicz.

"Konferencja 'Przyjaciół Przemysłu', która odbędzie się jutro w Paryżu jest drugim spotkaniem tego typu. W Unii Europejskiej jest kilka takich forów, gdzie spotykają się państwa zainteresowane w danym obszarze. Tutaj mamy grono kilkunastu państw zainteresowanych warunkami konkurencyjności europejskiego przemysłu. To jest ważny moment, jeśli nie chcemy przegapić momentu rozwojowego i członkowie tej grupy państw starają się przygotowywać pewne rekomendacje dla Komisji Europejskiej, które nie mają charakteru wiążącego, ale biorąc pod uwagę państwa, które są w ten dialog zaangażowane, ich efekty można będzie znaleźć w dokumentach KE" - powiedziała Emilewicz dziennikarzom.  

Dodała, że tym razem spotkanie odbędzie się w dość ważnym momencie procesów politycznych dziejących się obecnie we Francji. Pierwsze spotkanie tej grupy miało miejsce w Polsce, a gospodarzem był ówczesny wicepremier Mateusz Morawiecki.

"W Paryżu gospodarzem jest minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Meire, będzie obecny również minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier, oczywiście ja, a także minister Włoch, Hiszpanii, tych największych europejskich gospodarek. Tym razem będziemy dyskutować w ramach trzech podstolików. Najważniejsze to kluczowe wyzwania dla europejskiego przemysłu, jaki rodzaj polityk europejskich powinny być podjęte, aby tę konkurencyjność podtrzymać. I wreszcie jak budować łańcuchy wartości europejskich również w aspekcie globalnym" - powiedziała Emilewicz.

Dodała, że to co, różni to spotkanie od poprzednich to stanowisko, które będzie przyjęte i będzie ono bardzo konkretne.

"To nie jest tylko katalog oczekiwań, np. że chcemy, aby Europa pozostała konkurencyjna. Tutaj mówi się nie tylko o obszarach takich, jak elektromobilność, gospodarka 4.0, pojazdy autonomiczne, cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja, budowanie łańcuchów współpracy technologicznej pomiędzy państwami europejskimi, ale także np. korzystanie z mechanizmu projektów szczególnie istotnych dla wspólnego interesu europejskiego. I to, co ważne, Polska po raz pierwszy wspiera uruchomienie tego mechanizmu. On oznacza uruchamianie pomocy publicznej dla państw, które nie są na tej tzw. powszechnej mapie pomocy publicznej europejskiej. W imię budowania łańcuchów wartości, aby nie stracić poziomu konkurencyjności. Pogłębiona współpraca, uruchomienie większych środków na jej rzecz jest niezbędne, jeśli ten poziom konkurencyjności chcemy podtrzymać" - dodała minister.

Według niej, również kwestię dotyczące ambicji, jakie są stawiane w zakresie tego, aby nie tracąc poziomu konkurencyjności, jednak spełniać ambitne cele środowiskowe, uwzględniając możliwości rozwojowe państw członkowskich. "I to również znajdzie się w tym stanowisku. Dzisiaj jest ostatni dzień, kiedy decyduje się jak wiele państw przystąpi do tego stanowiska" - podkreśliła Emilewicz.

Minister dodała także, że z polskiej inicjatywny po spotkaniu "Przyjaciół Przemysłu" odbędzie się również spotkanie w formacie Trójkąta Weimarskiego.

"Będzie to pierwsze, po ponad dwóch latach na poziomie ministerialnym właśnie w ramach tego formatu. Będziemy mieć ten krótki czas, aby podnieść kilka tematów. Pierwsze z nich jest dotyczą relacji ze Stanami Zjednoczonymi i reformy WTO. Myślę, że reforma WTO będzie takim znakiem rozpoznawczym przyszłorocznej międzynarodowej polityki gospodarczej" - powiedziała minister.  

"Trzeci bardzo ważny temat podjęty z naszej inicjatywy i przyjęty przez naszych partnerów to jest Weimarskie Partnerstwo Technologiczne. Chcielibyśmy zaproponować, biorąc pod uwagę siłę tych trzech gospodarek, aby powołać taki instrument współpracy.

Mam nadzieję, że uda mi się przekonań moich kolegów ministrów do tego, aby na poziomie roboczym, dyrektorskim i między agencyjnym nawiązać współpracę, w którym z Polski takim partnerem była grupa PFR i  podobne instytucje w Niemczech i we Francji. Po to, aby ustanowić być może w niedalekiej przyszłości, a chciałabym doprowadzić do tego jeszcze w I kw. 2019 r., do powołania do czegoś na wzór funduszu Wyszehradzkiego, a więc Funduszu Weimarskiego, abyśmy na poziomie współpracy spółek technologicznych, mogli na kilku wybranych wydarzeniach w których uczestniczą startupy z naszych trzech państw zaproponować stoisko  Weimarskie, gdzie pokażemy potencjał Weimarskie w obszarze technologii. Przedstawię tego typu propozycji kilka  i mam nadzieję, że zostaną przyjęte" - podsumowała minister.

ISBnews                   

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes