Podsumowanie 166. Aukcji Dzieł Sztuki

21.06.2010 12:31  Sztuka
Bogata oferta ostatniej przed wakacjami Aukcji Dzieł Sztuki przyciągnęła szerokie grono miłośników sztuki i kolekcjonerów. Nabywców znajdowały zarówno obrazy, grafiki, rysunki, jak i rzeźby, manuskrypty oraz rzemiosło. Najdrożej wylicytowano okazały olej Jana Zamoyskiego „Babunia” – za 200 000 zł.

Najwięcej emocji wśród zgromadzonych wzbudził sporych rozmiarów obraz pędzla Jana Zamoyskiego „Babunia” (Niania), wylicytowano go za 200 000 zł, z wywoławczych 120 000 zł. Obraz będzie nie lada ozdobą zbiorów nowego właściciela, gdyż olejne prace tego znanego artysty nie pojawiały się na aukcjach przez ostatnie 20 lat, a większość zachowanych prac mistrza znajduje się w zbiorach muzealnych. Rysunki Bruno Schulza od kilku lat cieszą się dużym powodzeniem na aukcjach – tak samo było i tym razem – „Frontyspis Xięgi Bałwochwalczej V” Bruno Schulza czyli jedną z 5 znanych stron tytułowych do teki grafik Xięga Bałwochwalcza wylicytowano za 66 000 zł (cena wywoławcza 45 000 zł).

Nabywców znalazły 3 z czterech wystawionych na licytację bardzo dobrych litografii Leona Wyczółkowskiego: „Kwiaty”, „Martwa natura z kryształową karafką” oraz „Portret Feliksa Mangghi Jasieńskiego”. Amatorzy grafik zapłacili za nie odpowiednio 3 500 zł, 6 500 zł i 6 100 zł.

Na aukcji licytowano również kilka bardzo ciekawych rzeźb. Najbardziej emocjonująca była licytacja figurki „Osobistość taoistyczna ze zwojem w ręce”, nabywca przebił cenę wywoławczą ponad 2-krotnie, praca osiągnęła cenę 11 000 zł. Za 9 000 sprzedano „Kozaka na czatach” autorstwa Aleksija Pietrowicza Graczewa, a misternie wykonaną i znakomicie zachowaną chińską porcelanową „Smoczą Łódź” wylicytowano nieco poniżej ceny wywoławczej (za 43 000 zł).

Wczorajsza aukcja była również okazją do nabycia XVII w. rękopisów z kancelarii królewskich. Nowych właścicieli znalazły: „List królewski do magistratu miasta Lwowa” Jana III Sobieskiego oraz „Nominacja królewska dla Stanisława Wybranowskiego na chorążego województwa lubelskiego” Augusta III Sasa. Dużo wrażeń zgromadzonym dostarczyła licytacja kompletu sreber stołowych z wytwórni Petera Carla Faberge, chętnych było kilku, a nabywca zapłacił za nie 7 500 zł, przebijając niemal dwukrotnie cenę wywoławczą.

Kolejne aukcje w DESIE Unicum:
24 czerwca – Wyprzedażowa Aukcja Mebli i Antyków.

... Więcej informacji w załączniku

DESA Unicum

jn

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie