Projekt rzeźby na Placu Bema we Wrocławiu wybrany

29.01.2008 11:35  Sztuka
Michał Gdak, student III roku wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych został zwycięzcą konkursu „Identyfikacja miejsca” ogłoszonego przez firmę Ghelamco Poland i ASP. Nagrodzona praca to rzeźba symbolizująca mapę Wrocławia. Już w maju instalacja stanie na Placu gen. Józefa Bema.

Nagrodzony projekt to kompozycja przedstawiająca mapę Wrocławia, która łączy w sobie symbolikę przeszłych i najnowszych dziejów miasta. Plan projektu osadzony został na starej mapie miasta wykonanej według rysunku Berthela Weihnera z 1562 roku. Rzeźba zaplanowana została na dwóch historycznych siatkach miasta: układzie mostów oraz ulic.

Historyczna mapa Wrocławia przedstawia w sumie 29 mostów na Odrze. Młody projektant połączył je liniami prostymi „Przyjąłem następującą zasadę - most o najniższej numeracji łączy się z mostem o najwyższym numerze” – wyjaśnia Michał Gdak, zwycięzca konkursu. „Powstałą w ten sposób siatkę linii prostych nałożyłem następnie na symetryczną siatkę urbanistyczną miasta” – dodaje. I jak podkreśla siatka urbanistyczna odzwierciedla nie tylko historyczny układ ulic miasta, ale nawiązuje także regularnego planu fasady biurowca Bema Plaza, dominującego  w otoczeniu rzeźby.

„Rzeźba idealnie wpasuje się w przestrzeń Placu Bema. Współgra z otaczającą architekturą, ale co nie mniej ważne - nawiązuje zarówno do miasta, jak i budynku Bema Plaza” – podkreślał Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco Poland w czasie oficjalnego ogłoszenia wyników konkursu 24 stycznia we Wrocławiu. Spójność  projektu z istniejącą tkanką miasta podkreślali także członkowie jury konkursu oraz Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

W maju projekt zwycięskiej rzeźby stanie na Placu Bema, w pobliżu nowo wznoszonego kompleksu biurowego Bema Plaza realizowanego przez Ghelamco. Rzeźba, usytuowana będzie od ul. Drobnera. Projekt nawiązuje do miasta, ale też do samego budynku Bema Plaza. Wysokość i szerokość rzeźby definiuje właśnie siatka konstrukcyjna budynku (odległość pomiędzy ścianami konstrukcyjnymi) wynosząca 5,4 m. Dzięki ażurowej konstrukcji powstaje efekt przenikania się rzeźby z otoczeniem. Pomimo znacznych rozmiarów (5,4 m x 5,4 m x 1,5 m) obiekt nie zacienia w żaden sposób sąsiadującej z nim zabudowy mieszkaniowej. 

Projekt przewiduje także zagospodarowanie terenu. Młody projektant zaplanował posadzkę z bruku, czyli typowego materiału ulic i placów Wrocławia. W teren wokół rzeźby także wrysowana jest siatka, będąca niejako jej odbiciem.

W konkursie udział wzięli zarówno studenci, jak i absolwenci kierunku Rzeźba wrocławskiej ASP. Główne wyróżnienie, to nie tylko gwarancja realizacji projektu, ale także ufundowana przez Ghelmaco nagroda pieniężna w wysokości 10.000 zł. Ze względu na bardzo wysoki poziom prac, jury konkursu postanowiło także przyznać 5 wyróżnień specjalnych. Natomiast firma Ghelmaco w uznaniu zaangażowania młodych projektantów zdecydowała o przyznaniu dodatkowych funduszy na ich wsparcie. Każdy z piątki wyróżnionych projektów otrzyma po 1.000 zł. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Wrocławia – dr Rafał Dutkiewicz.

Kompleks biurowy Bema Plaza to nie jedyna inwestycja Ghelamco we Wrocławiu. Deweloper wznosi tu także apartamenty o nazwie  Rezydencja Tumska. Rozpoczął także realizację pierwszej fazy nowego projektu biurowego – Wrocławski Business Park przy ul. Horbaczewskiego.

O Ghelamco Poland
Ghelamco, powstała w Belgii w 1985 roku jako międzynarodowy deweloper i generalny wykonawca. Firma jest jednym z największych deweloperów w branży budynków biurowych, centrów dystrybucyjnych i budynków apartamentowych w Belgii, Polsce, Holandii, Francji, na Ukrainie i w Rosji. W Polsce działa od 1991 roku. Wznosi budynki zgodnie z najwyższymi standardami technicznymi i jakościowymi. Firma posiada reputację dewelopera, który oddaje inwestycje na czas, wykończone na najwyższym poziomie, zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkowników. W 2006  roku Ghelamco otrzymała nagrodę Deweloper Roku – wyróżnienie dla najlepszej firmy w branży deweloperskiej w Polsce i Europie Środkowej i Wschodniej. Kilka tygodni temu firma otrzymała ponownie tytuł  Dewelopera Roku 2007 w Polsce. 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie