Rysunek Picassa sprzedany na aukcji za 345 tys. zł.

26.04.2014 14:18  Sztuka
Rysunek Picassa sprzedany na aukcji za 345 tys. zł. Podczas wczorajszej aukcji w DESIE Unicum rysunek Pabla Picassa został sprzedany za cenę wywoławczą – w sumie, łącznie z opłatą aukcyjną, nabywca zapłacił za niego 345 000 zł. Oryginalne, odręczne rysunki Picassa są rzadkością na polskim rynku sztuki.  

Rysunek został wykonany na druku strony tytułowej książki 'LA GUERRE ET LA PAIX' w 1961 r., przedstawia gołębia pokoju i sowę, obok których widnieje dedykacja artysty dla przyjaciela Dominique’a Sassi.

Warto przypomnieć historię tego obiektu. Pod koniec 1951 Picasso rozpoczął pracę nad słynnym monumentalnym dyptykiem malarskim "Wojna i Pokój" (1952). Realizowany w ramach serii panneau dekoracyjnych do siedziby izraelskiego parlamentu - Knesetu, obraz znalazł się ostatecznie w Kaplicy Pokoju na Zamku Vallauris.

Przygotowując się do realizacji tematu, Picasso rozwijał swój język wypowiedzi wizualnej wykonując pomiędzy październikiem 1951 a wrześniem 1952 około 300 szkiców rysunkowych. W tym okresie towarzyszył mu, widując się z Picassem niemal codziennie, młody komunizujący poeta, eseista, dziennikarz i pisarz - Claude Roy. Owocem rozmów artysty i pisarza stała się książka "Picasso. La Guerre et la Paix" (I wyd. 1954), bogato ilustrowana pracami Picassa.

W 1961 Picasso wykonał na stronie tytułowej tej książki rysunek z dedykacją dla Dominique’a Sassi, przyjaciela i rzemieślnika, który w latach 40., 50. i 60. asystował artyście podczas wypalania jego prac w atelier ceramicznym Madoura w Vallauris.

DESA Unicum

kk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie