Stany odzyskują pierwsze miejsce na rynku sztuki

19.03.2013 18:21  Sztuka
Stany odzyskują pierwsze miejsce na rynku sztuki W 2011 roku Chiny w dosyć nieoczekiwany sposób stały się liderem sprzedaży dzieł sztuki. Dominacja Państwa Środka nie trwała jednak długo. Stany Zjednoczone odzyskały zajmowane przez wiele lat pierwsze miejsce w sprzedaży.

Przy okazji trwających właśnie targów The European Fine Art Fair w Maastricht opublikowany został raport z rynku sztuki – TEFAF Art Market Report 2013. Opiera się on na bazie transakcji aukcyjnych, którą prowadzi Artnet.com. Według raportu nowym liderem sprzedaży sztuki zostały Stany Zjednoczone. Inna publikacja z rynku, przygotowana przez portal Artprice.com, który opiera się na własnej bazie danych, prezentuje nieco odmienne wyniki. Według Artprice Chiny nadal pozostają liderem rynku sztuki, warto jednak podkreślić, że raport prezentuje wyniki jedynie z rynku aukcyjnego.
 
Podczas ostatniego kryzysu finansowego sztuka potwierdziła, że jest stosunkowo odpornym aktywem, niepowiązanym z rynkami finansowymi,a bardziej z ogólną sytuacją ekonomiczną w globalnej gospodarce – w szczególności z ekspansją i dystrybucją światowego bogactwa. Niskie, zmienne tempo rozwoju gospodarczego oraz brak stabilności politycznej spowodowały wycofanie się inwestorów z najbezpieczniejszych obszarów inwestycyjnych: rynków obligacji i akcji blue chips. Na rynku sztuki przejawiało się to dokonywaniem ostrożnych zakupów, prowadzących do polaryzacji rynku, gdzie najlepsze wyniki osiągali znani artyści o ugruntowanej pozycji.
 
Niepokoje ekonomiczne w 2012 roku miały swój oddźwięk na rynku sztuki. Wtedy właśnie światowa sprzedaż sztuk pięknych, sztuki dekoracyjnej i antyków spadła o 7%, osiągając wartość 43 miliardów euro.Jednak sprzedaż i wyniki na aukcyjnym rynku dzieł sztuki nadal były bardzo mocne i ubiegły rok przyniósł wiele rekordów. Najsilniejszym segmentem okazała sztuka współczesna, której obroty wyniosły 4,5 miliarda euro, co odpowiada 43-procentowemu udziałowi w rynku globalnym. Niska podaż dzieł w tym segmencie, utrzymywana przez domy aukcyjne, spowodowała wzrost cen najlepszych prac oraz rozszerzenie poszukiwań dealerów wśród dzieł o wyższym ryzyku – mniej rozpoznawalnych artystów.
 
Wykres 1. Udział poszczególnych krajów w globalnych obrotach rynku sztuki w 2013 roku


 
Źródło: TEFAF Art Market Report 2013
 
Analizując sprzedaż sztuki pod kątem struktury geograficznej, rok 2012 przyniósł nie tyle zaskakujące zmiany, co powrót do układu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni od lat. Wartość sprzedaży na rynku chińskim spadła o 24% i wyniosła 10,6 miliardów euro. Z kolei rynek amerykański w tym czasie odnotował wzrost o 5% do wysokości 14,3 miliarda euro.W Wielkiej Brytanii sytuacja pozostała bez zmian- nadal zajmuje 3. miejsce z udziałem 23% w sprzedaży dzieł sztuki.

Udział wszystkich krajów europejskich w światowej sprzedaży to 36%,z czego zdecydowana większość (⅔) przypada na  Wielką Brytanię. Pozostałe rynki europejskie: francuski, niemiecki i włoski zanotowały spadek o ok. 3% w porównaniu do roku 2011. Problemy gospodarcze w strefie euro, która wpadła z powrotem w okres gorszej koniunktury po dwóch latach niskiego wzrostu, doprowadziły również do spadku zaufania konsumentów i dużo ostrożniejszych inwestycji.
 
Pomimo spadków rynek chiński wciąż pozostaje najważniejszym z rynków wschodzących, zarówno pod względem wielkości sprzedaży na rynku krajowym, jak i znaczenia chińskich kolekcjonerów na międzynarodowym rynku sztuki. Dynamika bogactwa nadal wskazuje na wielki potencjał wzrostu sprzedaży sztuki, dla którego największe znaczenie będzie miała szybko rosnąca liczba zamożnych konsumentów i klasa średnia. To, w połączeniu z bogatym dziedzictwem kulturalnym sztuki i antyków, może przyczynić się do długotrwałych zmian na rynku sztuki.

Joanna Kozak
Dział Analiz Rynku
Dom Aukcyjny Abbey House S.A.
Obraz: Jakub Słomkowski "Maszyna Do Produkcji Chmur", 2013, olej na płótnie, 33x46 

kkJeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie