Sztuka komiksu - dobra inwestycja

03.03.2014 08:25  Sztuka
Sztuka komiksu - dobra inwestycja Czy Superman, Batman oraz Kajko i Kokosz mogą uratować Twój portfel? Tak. Dzięki inwestycji w sztukę komiksu. Jeszcze nie tak dawno komiks był domeną ludzi młodych i postrzegano go jako coś niepoważnego. Jednak już w latach 90. potencjał tego rynku odkryły domy aukcyjne.

Obecnie to wielki rynek, na którym spotkać można takich graczy jak Christie’s, Sotheby’s, czy polską DESĘ Unicum. Wielkie i mniejsze domy aukcyjne organizują już regularne licytacje sztuki komiksu, na których osiąga się coraz wyższe obroty. Dla przykładu w 2012 r. dom aukcyjny Heritage osiągnął obroty w wysokości 7,4 mln dolarów i zanotował aż 17-procentowy wzrost sprzedaży w kanale internetowym z tytułu aukcji komiksowych. Rok później, już tylko na aukcjach zorganizowanych w sierpniu osiągnął obroty w wysokości 6,7 mln dolarów.

Powstają również wielkie kolekcje oraz instytucje, które zajmują się gromadzeniem plansz komiksowych, czyli oryginalnych prac artystów przygotowanych na potrzeby ilustracyjnej warstwy komiksu. Każde z takich dzieł jest unikalne i występuje w jednym egzemplarzu. Wśród instytucji posiadających je w swoich zbiorach znajdują się m.in. Biblioteka Kongresu USA, czy polska Biblioteka Poznańska. Powstają również muzea, które specjalizują się w ich gromadzeniu. Wśród nich można wymienić: Museum of Comic and Cartoon Art z Nowego Jorku, Cartoon Art Museum z San Francisco, czy Museu del Comic i la Illustracio w Barcelonie. Sztuka komiksu stała się tym samym integralną częścią rynku sztuki współczesnej.

Sytuacja ta przekłada się oczywiście na ceny, jakie osiągają wybrane prace. Najdroższą z nich jest plansza, która powstała do okładki komiksu Titntin In Amercia z 1932 r. W 2012 r. sprzedano ją na aukcji za 1,34 mln euro. Nie trudno również wskazać spektakularne wzrosty wartości unikalnych prac. Dla przykładu za planszę okładkową do komiksu Amazing Spider-Man - autorstwa Johna Romity - jeszcze sześć lat temu płacono na aukcjach Heritage ok. 11 tys. dolarów. W 2013 r. na ten cel trzeba było już przeznaczyć prawie 39 tys. dolarów, a za wyjątkowe prace nawet powyżej stu tysięcy. W 1993 r. seria plansz okładkowych do komiksu Watchmen została sprzedana przez dom aukcyjny Sotheby’s za 33,5 tys. dolarów. W 2013 r. seria ta została zlicytowana już za łączną kwotę prawie 493 tys. dolarów.

Wealth Solutions

kk

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie