Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Szukam Inwestora

Miliony złotych na badania naukowe w KGHM

29.05.2017 16:40  Szukam Inwestora
Miliony złotych na badania naukowe w KGHM Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy górników czy zwiększenie efektywności wydobycie - to tylko niektóre cele stawiane przed naukowcami przez KGHM Polską Miedź oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Obie instytucje ogłosiły konkurs dla zespołów badawczych.

Wiceprezes KGHM do spraw innowacji Rafał Pawełczak powiedział Polskiemu Radiu, że tegoroczny budżet na realizacje 9 przedsięwzięć badawczych to ponad 62 miliony złotych. Dzięki tym pieniądzom naukowcy z różnych instytucji badawczych wspólnie ze spółkami zależnymi KGHM będą pracować na przykład nad udoskonaleniem procesu produkcji w zakładach wzbogacania rud, lepszą efektywnością energetyczną produkcji czy zagospodarowaniem egerii bądź ciepła.

Szef ośrodka badawczo-rozwojowego KGHM Jan Zimroz wyjaśnia, że praca naukowców to realne korzyści dla miedziowego giganta. Jednym z wyzwań, jak wyjaśnia rozmówca IAR, jest serwisowanie i przeglądy urządzeń wyciągowych. W jednym z poprzednich konkursów zaproponowano opomiarowanie i bieżące monitorowanie urządzeń elektronicznie. Pozwoliło to na skrócenie przeglądów i zwiększenie wydajności maszyn.

Program jest długoterminowy, dlatego zdaniem przedstawicieli KGHM trudno ocenić efekty wcześniejszych przedsięwzięć. KGHM oraz NCBiR przystąpiły do programu po raz trzeci. Oba podmioty planują już kolejną odsłonę konkursu. Pomiędzy naukowców chcą podzielić około 45 milionów złotych.

KGHM według podawanych danych jest szóstym producentem miedzi i drugim producentem srebra na świecie.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes