PKP LHS i Grupa Azoty otrzymają kredyty z Europejskiego Banku Inwestycyjnego

25.01.2018 13:56  Szukam Inwestora
PKP LHS i Grupa Azoty otrzymają kredyty z Europejskiego Banku Inwestycyjnego Grupa Azoty i spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa otrzymały finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Umowy podpisano w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

"To dowód, że polskie przedsiębiorstwa są coraz lepiej przygotowane do sięgania po takie finansowanie" - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. "Staliśmy się z kraju, który był 'w proszku' jeśli chodzi o wykorzystanie funduszy Europejskiego Funduszu Inwestycji Zagranicznych jednym z liderów w tej kwestii. Byliśmy na ostatnim miejscu dwa lata temu, teraz jesteśmy na szóstym" - dodał minister Kwieciński.

Grupa Azoty podpisała umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na kredyt do kwoty 145 milionów euro. Pieniądze przeznaczy na inwestycje, badania i rozwój. PKP LHS otrzymało kredyt w wysokości 121 milionów złotych na modernizację najdłuższej w Polsce linii do transportu towarowego. Łączy ona przejście graniczne w Hrubieszowie ze Śląskiem.

"Projekt ma bardzo duże znaczenie" - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik. "Ta linia szerokim torem łączy Polskę z naszymi wschodnimi sąsiadami i szersze wykorzystanie tego potencjału jest bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Polski" - dodał Słowik. Pieniądze na ten projekt pochodzą z tak zwanego Planu Junckera.

W tym roku Europejski Bank Inwestycyjny planuje kredytowanie inwestycji w Polsce na poziomie około 5 miliardów euro. EBI jest instytucją Unii Europejskiej, która udziela kredytów długoterminowych. Jej udziałowcami są państwa członkowskie.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes