VISTAL Gdynia - generalnym wykonawcą w Norwegii! Umowa o wart. 161,6 mln zł

29.11.2016 15:26  Szukam Inwestora
VISTAL Gdynia - generalnym wykonawcą w Norwegii! Umowa o wart. 161,6 mln zł
Vistal Gdynia SA, wiodący producent wielkogabarytowych, specjalistycznych konstrukcji stalowych w Polsce, realizujący kontrakty dla klientów w kraju i na rynkach zagranicznych, podpisał w konsorcjum z norweskim graczem HAK Entreprenør AS umowę na wykonanie zadania pn. „Projekt E6 Tana Bru” polegającego na rozbiórce starego mostu i budowie nowego wraz z drogą.

Projekt realizowany będzie w północnej Norwegii, w pobliżu przylądka Nordkapp (przy granicy norwesko-rosyjskiej). Most nad rzeką Tana Bru to centralny punkt węzłowy w okręgu Øst-Finnmark i największy most w tym regionie. Wartość umowy to 161,6 mln PLN netto (332,5 mln NOK netto).  Wartość wynagrodzenia z ww. kontraktu przypadająca na Vistal Gdynia to 83,2 mln PLN netto.
 
Most nad rzeką Tana Bru będzie pierwszym zagranicznym projektem Vistal Gdynia – pozyskanym w ramach przetargu publicznego, realizowanym w formule generalnego wykonawcy. Generalne wykonawstwo jest jednym z filarów strategii rozwoju Grupy Vistal.
 
Całkowita długość nowego mostu to 260 m, natomiast rozpiętość przęsła wynosić będzie 234 m. Most będzie miał 14 m szerokości i zostanie przetransportowany na północ Norwegii drogą morską i lądową. 
 
Cieszymy się z wygranej w publicznym przetargu na tak prestiżowy projekt w Norwegii. W szczególności cieszy nas fakt, że jest to pierwszy zagraniczny kontrakt, w którym jesteśmy generalnym wykonawcą, tym samym realizując kolejny krok zapowiedziany w naszej strategii rozwoju. To także projekt będący ciekawym wyzwaniem technologicznym i inżynieryjnym. Naszym celem jest dalsze zwiększanie skali działalności na rynku skandynawskim, poszerzanie zakresu wykonywanych prac i udział w przetargach publicznych. Generalne wykonawstwo w Skandynawii to jeden z filarów strategii Grupy Vistal.  Dzięki wysokonakładowym inwestycjom realizowanym  w ostatnich latach oraz konsekwentnie realizowanej strategii posiadamy odpowiednie zaplecze technologiczne, by realizować tak duże i wymagające specjalistycznego know-how projekty – mówi Ryszard Matyka, Prezes Zarządu Vistal Gdynia SA. 
 
Tana Bru jest centralnym punktem węzłowym w Øst-Finnmark i największym mostem w tym regionie Norwegii, będącym jednocześnie jego wizytówką. Most z 1948 roku nie spełnia już jednak wymogów dotyczących współczesnego transportu ciężarowego. Norweski projekt zakłada zburzenie istniejącego obiektu z 1948 roku i wybudowanie nowego mostu nad rzeką Tana, która jest popularnym, objętym ochroną łowiskiem łososia. Nowy obiekt został zaprojektowany jako most wantowy, z asymetrycznym pylonem o wysokości 95 m, którego wieże krzyżować się będą na wysokości 70 m.

Most będzie wyposażony w specjalny system zapewniający różnokolorowe efekty świetlne, które ożywią okolicę zwłaszcza w czasie nocy polarnych. Z chodników po obydwu stronach mostu widoczna będzie rzeka Tana, również ta jej część, na której odbywają się tradycyjnie połowy łososia (od czerwca do sierpnia). Rzeka Tana uważana jest za jedno  z najlepszych łowisk łososia na świecie. Rocznie łowi się tutaj ok. 250 ton tego gatunku ryby.
 
VISTAL Gdynia 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Most milosirdzia.most najswietrzego naszego ducha swietego. most jp2, most opatrznosci

    ~ready   (29 listopada 2016 o 23:06)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes