Czy warto ubezpieczyć samochód od kradzieży

16.08.2019 08:18  Ubezpieczenia
 Czy warto ubezpieczyć samochód od kradzieży  W świetle prawa, właściciele samochodów muszą posiadać przynajmniej jeden rodzaj ubezpieczenia, którym jest OC. Jednak taka polisa nie chroni samego pojazdu, dlatego warto pomyśleć nad jej rozszerzeniem o dodatkowe ubezpieczenie AC. Dzięki temu nasze auto zostanie objęte dodatkową ochroną.


Coraz mniejsza liczba skradzionych samochodów

Coroczne raporty przygotowywane przez policję (dostępne na statystyka.policja.pl) pokazują, że z roku na rok kradzież aut w Polsce spada. W roku 2016 skradziono 11448, w 2017 r. statystyka ta wyniosła 10047 sztuk, natomiast w 2018 roku było to 8745 egzemplarzy. Mimo, że liczba tego typu przestępstw maleje, to należy się zastanowić nad zabezpieczeniem swojego pojazdu na wypadek ewentualnej kradzieży, ponieważ nie można mieć pewności, że to nasz samochód pewnego dnia nie zniknie z podjazdu, narażając nas tym samym na duże straty materialne.

Kto powinien pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia Autocasco?

Na kradzież najbardziej narażone są samochody parkowane poza zamkniętymi garażami i w miejscach niestrzeżonych. Niestety auta znajdujące się na parkingach starych osiedli mieszkaniowych oraz te, które zostawiane są na podjazdach przed domami, obciążone są największym ryzykiem. Fabryczne oraz dodatkowe systemy antykradzieżowe mogą być niewystarczającymi zabezpieczeniami i nie uchronić samochodu przed zawodowym włamywaczem. Polisa AC pozwoli na odzyskanie pieniędzy za skradziony pojazd i zakupienie innego w podobnej klasie. Warto pamiętać, że pełne ubezpieczenie Autocasco chroni nasz samochód nie tylko na wypadek kradzieży, ale również przed innymi zdarzeniami losowymi takimi jak m.in. stłuczka, wypadek, działanie osób trzecich, pożar, powódź czy gradobicie.

Wykupując polisę AC należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. W przypadku wariantu ze stałą wartością pojazdu, jest ona ustalana w dniu podpisania umowy i taka pozostaje przez cały okres jej trwania. Zmienna suma ubezpieczenia sprawi, że właściciel auta otrzyma odszkodowanie zgodne z wartością samochodu w dniu kiedy go skradziono.

Odszkodowanie nie zawsze może zostać wypłacone

Należy pamiętać, że polisy nie chronią właścicieli samochodów przed ich niefrasobliwością. W niektórych przypadkach kradzieży, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłaty odszkodowania. Zalicza się do nich:

  • Zgubienie jednego z kluczyków i niepowiadomienie o tym fakcie ubezpieczyciela
  • Niewłączenie wszystkich zabezpieczeń, których posiadanie zadeklarowaliśmy podczas podpisywania umowy
  • Zostawienie niezamkniętego pojazdu z kluczykami w środku
  • Zostawienie uchylonych szyb lub niedomkniętych drzwi

W przypadku utraty auta podczas przebywania w jednym z państw tzw. podwyższonego ryzyka również nie otrzymamy zwrotu pieniędzy za nasz pojazd. Kraje zaliczane do tej kategorii znajdują się w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) każdego ubezpieczyciela.

A jeśli polisa AC jest za droga?

Większość osób nie decyduje się na zakup Autocasco ze względu na wysoką cenę takiej polisy. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą swoim klientom naprzeciw oferując ubezpieczenia z węższym zakresem ochrony, pozwalające na wyodrębnienie zdarzeń, na które chcemy wykupić ubezpieczenie. Jest to usługa typu Minicasco (Smart Casco w LINK4), dzięki której można ubezpieczyć swoje auto tylko od kradzieży lub poszerzyć ten wariant dodatkowo o np. szkodę całkowitą lub żywioły.

Będąc właścicielem nawet starszego samochodu, należy dobrze przemyśleć kwestię wykupienia polisy AC lub Mini AC (w celu obniżenia kosztów). Takie ubezpieczenie nie tylko uchroni nas przed stratami wynikającymi z kradzieży naszej własności, ale również pozwoli uzyskać odszkodowanie na wypadek zaistnienia innych wybranych przez nas zdarzeń losowych.

 


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


finanse_osobiste