Banki: dyspozycja na wypadek śmierci coraz popularniejsza

09.01.2017 13:45  Ubezpieczenia
Banki: dyspozycja na wypadek śmierci coraz popularniejsza Klienci banków coraz częściej składają dyspozycję na wypadek śmierci. Chodzi o uprawnienie do wskazania osoby, lub osób, które w przypadku śmierci właściciela rachunku, otrzymają pieniądze zgromadzone na koncie. Pół roku temu zmieniło się prawo i banki zostały zobowiązane do informowania klientów o istniejącej możliwości.

Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich podkreśla, że prawo do złożenia dyspozycji funkcjonowało już od pewnego czasu, ale niewiele osób wiedziało o takim uprawnieniu. Pieniądze wypłacone na podstawie dyspozycji na wypadek śmierci nie są opodatkowane.

Tadeusz Białek przypomina, że na mocy nowelizacji prawa bankowego powołano też centralny rejestr rachunków bankowych. Składając zapytanie w dowolnym banku, można uzyskać informacje o istniejących kontach. Takie prawo mają spadkobiercy osób zmarłych, osoby, które zapomniały, czy mają konto w którymś banku oraz organy takie jak sądy czy prokuratura, które prowadzą postępowania.

Od pół roku banki mają też obowiązek monitorowania tak zwanych "uśpionych kont". Jeśli właściciel rachunku przez 5. lat nie wykonał żadnej aktywności związanej z kontem, bank musi sprawdzić, czy on żyje.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste