Jaką część wypłaty przeznaczamy na zakup OC?

23.05.2018 14:17  Ubezpieczenia
Jaką część wypłaty przeznaczamy na zakup OC? Średnio 90% swojego miesięcznego wynagrodzenia netto młodzi kierowcy musieli wydać w 2017 r. na zakup polisy OC. Jak bardzo cena obowiązkowego ubezpieczenia obciążała budżet kierowców z pozostałych grup wiekowych?

Przeciętne wynagrodzenie na rękę wyniosło w ubiegłym roku 3223 zł. W tym samym czasie za ubezpieczenie OC Polacy płacili średnio 779 zł, czyli 24% miesięcznych zarobków. Porównywarka rankomat.pl sprawdza, kto na ubezpieczenie samochodu przeznacza największą część swojej wypłaty.

Młodzi kierowcy – zarabiają najmniej, płacą za OC najwięcej

Mediana zarobków najmłodszych pracowników (18-25 lat) wyniosła w ubiegłym roku 2200 zł netto. To najgorzej zarabiająca grupa wiekowa w Polsce. Jednocześnie ceny OC właśnie dla osób do 25. roku życia są najwyższe. Za obowiązkowe ubezpieczenie płaciły one w 2017 r. średnio 1950 zł, czyli aż 90% miesięcznej pensji.

W zdecydowanie lepszej sytuacji zarówno pod względem wynagrodzenia, jak i kosztu OC, znalazły się osoby między 26. a 30. rokiem życia. Płaciły za obowiązkowe ubezpieczenie 994 zł, a zarabiały 2818 zł. Polisa pochłonęła 35% ich miesięcznego dochodu.


Niższe składki dla najlepiej zarabiających

Najlepsze wynagrodzenia w 2017 r. otrzymywali Polacy między 30. a 40. rokiem życia, a cena OC była dla nich zdecydowanie niższa. W grupie wiekowej 31-35 lat stanowiła 22% miesięcznych zarobków. W przypadku niewiele starszych osób (36-40 lat) było to jeszcze mniej – tylko 19%.

Z reguły większe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów kierowców z tej grupy wiekowej wpływa na większą przychylność ubezpieczycieli. Duża część tych osób posiada co najmniej kilkuletnią historię w OC, a często pełne, 60-procentowe zniżki za bezszkodową jazdę, co przekłada się na niższą cenę obowiązkowego ubezpieczenia - mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, dyrektor operacyjny rankomat.pl.

Sytuacja na rynku pracy również jest złożona. Choć wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od wielu czynników, m.in. branży, to znaczenie ma także doświadczenie pracownika. Im jest ono większe, tym zarobki z reguły są lepsze.

Najbardziej doświadczeni kierowcy płacą za OC najmniej, a ile zarabiają?

Na najniższe ceny obowiązkowej polisy mogli w ubiegłym roku liczyć kierowcy z największym doświadczeniem. Osoby z grupy wiekowej 41-50 lat oraz 51-64 lat płaciły za OC odpowiednio 690 oraz 678 zł. Co ciekawe, ich wynagrodzenie wcale nie było największe. W przypadku 40-latków cena ubezpieczenia stanowiła 21% miesięcznego wynagrodzenia. Najstarsi musieli na polisę przeznaczyć jeszcze więcej, bo 23% miesięcznych zarobków.

Zmiany w wynagrodzeniach i cenach OC od 2015 r.

Choć z roku na roku średnia krajowa sukcesywnie wzrasta, to kierowcy podkreślają, że cena obowiązkowej polisy komunikacyjnej wciąż dość znacząco obciąża ich budżet. Między 2016 r. a 2018 r. procentowy udział wydatków na OC w średnim miesięcznym wynagrodzeniu utrzymywał się na podobnym poziomie (między 21% a 24%). Najmniej na OC wydawaliśmy w 2015 r. – tylko 15% zarobków. Warto jednak pamiętać, że składka OC opłacana jest na cały rok, co oznacza, że przy zsumowaniu całorocznej pensji, jej udział w otrzymanym wynagrodzeniu będzie odpowiednio mniejszy. Biorąc pod uwagę roczne wynagrodzenie z 2017 r. było to tylko 2%.

Opracowanie: porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Kierowcy często szukają różnych sposobów na obniżenie składki lub w ogóle nie opłacają polisy, co skutkuje bardzo wysokimi mandatami. Jedynym opłacalnym sposobem szukania oszczędności jest porównywanie wszystkich dostępnych na rynku ofert, które mogą różnić się od siebie w dużym stopniu. Przed zakupem warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, aby znaleźć dla siebie najtańsze OC.

    ~Ekspert Superpolisy   (24 maja 2018 o 14:51)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste