Jedziesz na ferie za granicę?

13.02.2017 14:53  Ubezpieczenia
Jedziesz na ferie za granicę? W sobotę w czterech kolejnych województwach rozpoczęły się ferie zimowe. Wiele osób wykorzystuje ten moment na wyjazd na narty czy „deskę” bądź relaks pod palmami. Expander przypomina, aby przed urlopem sprawdzić warunki ubezpieczeń turystycznych, bowiem nie każde gwarantuje taką samą ochronę. Szczególnie dotyczy to rodzin, które uprawiają sporty zimowe. O wypadek w górach bowiem nie trudno. Tylko na polskich stokach w styczniu i lutym 2015r. TOPR interweniował aż 600 razy.
 
Najważniejszym zadaniem ubezpieczenia turystycznego jest pokrycie ewentualnych kosztów leczenia lub transportu medycznego. Gdy wyjeżdżamy za granicę powinniśmy pamiętać, że koszty leczenia w wielu krajach są znacznie wyższe niż w Polsce.

Czasami trzeba tam również sporo zapłacić za pomoc, która w naszym kraju jest bezpłatna np. ratownictwo górskie. – Procedury medyczne i akcja ratownicza z wykorzystaniem śmigłowca z trudno dostępnych miejsc w górach, to często zawrotne kwoty, liczone w tysiącach lub dziesiątkach tysięcy euro – mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. – Może się więc okazać, że suma ubezpieczenia w najtańszym pakiecie nie wystarczy na pokrycie całkowitych kosztów leczenia w szpitalu, jeśli zajdzie taka konieczność. Warto więc zwracać uwagę nie tylko na cenę ubezpieczenia, ale również to, jak wysoka jest kwota do której jesteśmy chronieni – mówi Jarosław Sadowski, Expander.
 
Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
 
Oprócz pokrycia kosztów leczenia, pakiet ubezpieczenia turystycznego może zawierać również dodatkową ochronę. Jeśli planujemy uprawiać sporty zimowe dobrze, jeśli w pakiecie jest polisa NNW. Gwarantuje ona wypłatę świadczenia w razie uszczerbku na zdrowiu. Oznacza to, że dostaniemy odszkodowanie np. w sytuacji złamania ręki lub nogi. Do podstawowej polisy można także wykupić jej rozszerzenie w postaci ubezpieczenia OC.

Przydaje się ono wtedy, gdy to my lub nasze dzieci np. uszkodzimy drogi sprzęt należący do osób trzecich lub wyrządzimy im przypadkowo krzywdę. – Takie sytuacje się zdarzają, szczególnie, gdy stawiamy swoje pierwsze kroki w jeździe na snowboardzie czy nartach. Często sprzęt narciarski ma bardzo dużą wartość, więc zwracanie za niego środków innemu turyście może nas słono kosztować. Najbardziej kosztowna może być jednak konieczność wypłaty dużego odszkodowania np. gdy się z kimś zderzymy i wyrządzimy krzywdę – dodaje Jarosław Sadowski, Expander.
 
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują specjalne oferty na wyjazdy zimowe. Za każdym razem trzeba jednak dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (tzw. OWU), w których znajdziemy wszelkie wykluczenia, czyli sytuacje, których ubezpieczyciel nie obejmuje ochroną.
 
Karta EKUZ, a ubezpieczenie
 
Jeśli wyjeżdżamy do kraju Unii Europejskiej, to, prócz prywatnego ubezpieczenia, powinniśmy zabrać ze sobą również kartę EKUZ. Ta upoważnia nas do korzystania z opieki medycznej w takim zakresie, w jakim jest ona bezpłatna w danym kraju. Zasady te różnią się jednak w zależności od destynacji i nie w każdym z nich świadczenia są bezpłatne. Ponadto karta EKUZ nie umożliwia zwrotu kosztu transportu medycznego do placówek medycznych oraz do kraju. Jest to szczególne istotne wtedy, gdy chory wymaga dłuższej hospitalizacji, która powinna być kontynuowana w Polsce.

Exspander

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste