Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Ubezpieczenia


Odnawiając ubezpieczenie w tym roku zapłacimy o 30 proc. więcej

21.01.2016 14:59  Ubezpieczenia
Odnawiając ubezpieczenie w tym roku zapłacimy o 30 proc. więcej Nowe regulacje Komisji Nadzoru Finansowego mające podnieść rentowność sektora ubezpieczeń komunikacyjnych to jeden z czynników, który może w tym roku spowodować wzrost cen polis. Wyższe koszty nawet o jedną trzecią w porównaniu z ubiegłym roku będą generować też rosnące wydatki na likwidację szkód. Rozwiązaniem mogą okazać się ubezpieczenia płatne w ratach.

Wojna cenowa trwająca od kilku lat na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego, stanowi coraz większe zagrożenie dla bezpieczeństwa tego sektora. Skutki są widoczne zwłaszcza w segmencie polis AC, którego rentowność  od 2013 roku wyraźnie spadła. Zgodnie z danymi Polskiej Izby Ubezpieczeń tylko w okresie styczeń-wrzesień 2015 roku strata techniczna w tym segmencie wyniosła 56 mln zł. W przypadku ubezpieczeń OC straty są ponad dziesięciokrotnie większa, gdyż osiągnęły poziom 586 mln zł.

W piśmie wystosowanym przez KNF do sektora jesienią 2015 roku, Komisja podkreśliła konieczność stosowania taryf, które wystarczą na zaspokojenie przyszłych wypłat odszkodowań i świadczeń klientom. Dała też konkretne zalecenia odnośnie wypłacenia odszkodowań i świadczeń. Jeśli ubezpieczyciele nie zastosują się do nowych regulacji, grożą im kary finansowe, a w najgorszym przypadku nawet cofnięciem zezwolenia na wykonywania działalności w poszczególnych grupach ubezpieczeń. Wymagania organu nadzorczego dotyczące wzrostu rentowności w segmencie  ubezpieczeń komunikacyjnych mogą zaowocować sporymi podwyżkami cen polis OC i AC.

Artur Stępień, zastępca dyrektora Oddziału BTA Insurance Company SE w Polsce  płatności za polisy majątkowe ocenia, że konsekwencją wymagań postawionych przez KNF może skutkować wzrostem cen odnawianych polis rzędu 30 proc. Jednocześnie uważą, że to przełoży się na wzrost popularności systemów ratalnych finansowania składek ubezpieczeń.

Dodaje, że tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy jego firma uzyskała siedmiokrotny wzrost sprzedaży ubezpieczeń w systemie ratalnym (raty płacone są co miesiąc). Jego zdaniem perspektywa rozwoju tego systemu jest dobra, biorąc pod uwagę to jak dynamicznie rozwija się sprzedaż ratalna w ofertach handlowych np. supermarketów czy sieci sklepów sprzedających urządzenia RTV i AGD.

Głównym powodem, dla którego klienci firm ubezpieczeniowych decydują się na tego typu rozwiązanie, jest lepsza ochrona. Dzięki płatnościom ratalnym, które oznaczają niższą, jednorazową składkę, mogą oni pozwolić sobie na polisę bardziej dopasowaną do sposobu życia lub specyfiki prowadzenia działalności gospodarczej. Poza tym, płatności ratalne powodują, że decydujemy się na szerszy zakres potrzebnego ubezpieczenia oraz dodatkowe produkty ubezpieczeniowe, np. pakiet autocasco, NNW, assistance, czasami również polisy majątkowe.


Sylwia Stwora
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste