Raport. Wpływ branży ubezpieczeniowej na gospodarkę

16.11.2017 10:57  Ubezpieczenia
Raport. Wpływ branży ubezpieczeniowej na gospodarkę Branża ubezpieczeniowa wypracowuje rocznie dla całej gospodarki 2 procent polskiego PKB. Tak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń przedstawionego podczas kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa.

Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Grzegorz Prądzyński powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej podczas kongresu, że ubezpieczyciele mają duży wpływ na polską gospodarkę. Według niego branża ubezpiecza ponad 10 milionów domów czy mieszkań, a także 23 miliony samochodów.

Ubezpieczyciele mają największy wpływ na handel i naprawę pojazdów (7,9 miliarda złotych), finanse (3,2 miliarda złotych) czy przemysł przetwórczy (2,5 miliarda złotych). Branża ubezpieczeniowa, która zatrudnia około 27 tysięcy pracowników, ma też pośredni wpływ na zatrudnienie blisko 200 tysięcy osób w innych dziedzinach. W handlu i naprawie pojazdów to prawie 71 tysięcy pracowników a w przemyśle przetwórczym blisko 32 tysiące zatrudnionych.

Wartość ubezpieczonego majątku firm od pożarów i innych żywiołów to ok. 1,7 biliona złotych. To 60 procent majtku polskich przedsiębiorstw.

Z raportu wynika między innymi, że wartość odszkodowań i świadczeń wypłaconych z ubezpieczeń na życie wyniosła w 2016 roku 18,3 miliarda złotych. W ubiegłym roku branża ta odprowadziła 1 miliard 600 milionów złotych podatku.

Kongres 590 odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Patronem medialnym tego wydarzenia jest Polskie Radio. Nazwa kongresu pochodzi od pierwszych trzech cyfr kodu kreskowego. Początek 590 oznacza, że produkt pochodzi z Polski.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste