Sejm posłowie przyjęli projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

13.06.2018 16:15  Ubezpieczenia
Sejm posłowie przyjęli projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej główny cel to uporządkowanie zasad gromadzenia środków w Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Jak zaznaczył wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki, chodzi o środki pochodzące z wykupu obligacji Krajowego Funduszu Drogowego. Dodał, że ważne jest, by te pieniądze nie trafiły na rachunek bankowy, tylko były lokowane na takich samych zasadach jak środki zarządzane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wiceminister Zieleniecki wyjaśnił, że wartość aktywów Funduszu Rezerwy Demograficznej pod koniec ubiegłego roku wyniosła 25 miliardów złotych, a po nowelizacji ustawy wyniki FRD będą jeszcze lepsze. ZUS pod koniec ubiegłego roku osiągnął z inwestycji prawie 6-procentową stopę zwrotu. Chodzi więc o to, by pieniądze pochodzące z wykupu obligacji Krajowego Funduszu Drogowego mogły pracować z pożytkiem dla przyszłych emerytów.

Fundusz Rezerwy Demograficznej gromadzi środki, by było z czego wypłacać emerytury w przypadku niekorzystnych zmian na rynku pracy. Wiceminister Marcin Zieleniecki zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest obecnie bardzo dobra i nie ma powodu, by sięgać po pieniądze z FRD.

Fundusz Rezerwy Demograficznej został utworzony w roku 2002 w wyniku reformy emerytalnej.


IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste