Świadczenie ubezpieczeniowe w polisie NNW. Co to jest i ile może wynosić?

22.11.2019 11:38  Ubezpieczenia
Świadczenie ubezpieczeniowe w polisie NNW. Co to jest i ile może wynosić? Jednym z najważniejszych punktów wszystkich umów polisy na życie jest właśnie świadczenie ubezpieczeniowe. Co to w zasadzie jest, na czym polega i ile może wynosić? Podpowiadamy!

Świadczenie ubezpieczeniowe – co to jest

Definicja świadczenia ubezpieczeniowego nie jest szczególnie skomplikowana. Tym terminem obejmuje się kwotę, którą wypłaca ubezpieczyciel osobie ubezpieczonej. Jej wysokość, sposób wypłacenia i tak dalej są związane z wysokością opłat, ofertą towarzystwa ubezpieczeniowego, a przede wszystkim z treścią umowy, na podstawie której została w ogóle nawiązana współpraca.

Świadczenie ubezpieczeniowe jest wypłacane na podstawie bardzo wielu różnych polis. Dotyczy zarówno omawianej polisy od nieszczęśliwych wypadków, jak i polis na życie, ubezpieczenia kredytu, polisy posagowej dla dzieci i tym podobnych. W większości przypadków kwoty są jasno określone w umowie, jednak obliczanie wysokości świadczenia ubezpieczeniowego w przypadku ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwego wypadku wygląda nieco inaczej.

Świadczenie ubezpieczeniowe w polisie NNW

Wszystko jest zależne od rodzaju umowy, jednak standardowo podstawowe świadczenie ubezpieczeniowe z ubezpieczenia NNW to:

- pełna suma ubezpieczenia w przypadku śmierci i uszczerbku w wysokości 100%,
- suma proporcjonalna do stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu w przypadku częściowego uszkodzenia.

Jak to jest obliczane? Suma ubezpieczenia mnożona jest przez orzeczony przez komisję lekarską procent trwałego uszkodzenia ciała. Dzięki temu wychodzi kwota, którą możesz otrzymać z ubezpieczenia. Oczywiście wysokość wypłaconego świadczenia jest zależna od kwoty ubezpieczenia, a ona znów od wysokości płaconych regularnie składek.

Oczywiście obok tego w polisie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków możesz także liczyć na dodatkowe świadczenie ubezpieczeniowe. Najczęściej jest przyznawane w czasie dłuższego pobytu w szpitalu. Ponadto możesz liczyć na zwrot części kosztów nabycia protez lub kosztów leczenia poniesionych poza granicami kraju. Bardzo wiele tego rodzaju ubezpieczeń może wspomóc twoją rodzinę w momencie największej tragedii – świadczenie ubezpieczeniowe nierzadko obejmuje koszty transportu zwłok czy nawet pogrzebu.

Jak sprawdzić umowę ubezpieczenia

Oczywiście sama kwota ubezpieczenia i sposób jej wypłacania muszą być zawarte w umowie. Ogólne warunki ubezpieczenia określają prawa i obowiązki obu stron ubezpieczenia. Jeśli chcesz, by umowa ubezpieczeniowa naprawdę była korzystna, koniecznie zwróć uwagę na wszystkie zapisy warunków umowy.

W szczególności zwróć uwagę na kilka czynników: przedmiot ubezpieczenia, czyli jakie sytuacje obejmuje ubezpieczenie, kwotę gwarantowaną, warunki zmiany sumy ubezpieczenia przez ciebie lub przez firmę ubezpieczeniową. To te punkty, które najlepiej cię chronią. Zwróć uwagę także na sposób wpłacania składki ubezpieczeniowej i oczywiście jej wysokość. Wszystko po to, by ubezpieczenie naprawdę jak najlepiej cię chroniło.

W umowie powinien znaleźć się także zapis, jak zostanie wypłacone świadczenie ubezpieczeniowe. Bardzo często jest tam ujęty czas realizacji wypłaty i nie zdziw się, jeśli będzie dość długi. To zupełnie normalna procedura, więc nie ma się czym martwić. Zwróć uwagę także na zapis dotyczący oceniania szkód – kto ma to zrobić i w jaki sposób to przebiega.


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Enea SA, Jarosław Ołowski - Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, #263 PREZENTACJE WYNIKÓW   startupy.tv| Robert Łasek, Horum SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


finanse_osobiste