(Termo)wizja przyszłości branży ubezpieczeniowej

21.05.2018 14:43  Ubezpieczenia
(Termo)wizja przyszłości branży ubezpieczeniowej Według danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej szacunkowa wysokość wszystkich strat poniesionych w 2017 r. w Polsce w wyniku pożarów to ponad miliard złotych, przy czym średnio jedno zdarzenie niosło ze sobą straty o wartości niemal 3 tysięcy złotych.

Do 20% wszystkich pożarów dochodzi w wyniku awarii instalacji i urządzeń elektrycznych – w 2017 r. w Polsce odnotowano 7 tys. takich zdarzeń.

Około 50% audytów przeprowadzanych przez Colonnade z wykorzystaniem kamer termowizyjnych pozwala odkryć m.in. przeciążenie faz, wady połączeń, niewłaściwie dobrane parametry urządzeń i inne problemy, które wymagają interwencji lub co najmniej analizy.

Ogromne straty w wyniku pożarów

Szacuje się, że tylko w 2017 r. w Polsce pożary przyniosły ponad miliard złotych strat. Jedno zdarzenie wiążę się średnio ze stratą o wartości niemal 3 tysięcy złotych. Dlaczego pożary wiążą się z tak ogromnymi szkodami? 

- Jeden pożar może potencjalnie przynieść dużo większe koszty niż tylko odtworzenie spalonego obiektu. Oznacza bowiem także m.in. wstrzymaną działalność zakładów w okolicy oraz poniesione z tego tytułu straty finansowe, a także wymaga ewakuacji ludności i wiąże się z pozwami o odszkodowania za zadośćuczynienie, które z kolei generują koszty obrony prawnej – wyjaśnia Łukasz Jastrzębski, Senior Underwriter Environmental and Aerospace w Colonnade.

Straty z jednego pożaru mogą być ogromne, dlatego branża ubezpieczeniowa szuka nowoczesnych rozwiązań, które skutecznie wychwycą potencjalne zagrożenia.

Termowizja – innowacyjna, uniwersalna, skuteczna


Według danych Państwowej Straży Pożarnej 20% wszystkich pożarów powstaje w wyniku awarii instalacji i urządzeń elektrycznych. Aby ochronić swoich klientów przed tego typu zdarzeniami, ubezpieczyciele chętnie korzystają z innowacyjnych narzędzi analizy ryzyka. Jednym z takich rozwiązań są kamery termowizyjne.

Praca z kamerą termowizyjną pozwala na rejestrację promieniowania cieplnego emitowanego przez różne przedmioty. Obecnie zarówno kamery, jak i usługi specjalistów z zakresu badań termograficznych stają się bardziej dostępne.
Termografia jest wszechstronnym narzędziem, które można wykorzystać, jako metodę diagnostyczną o dużych możliwościach m.in. w budownictwie, przemyśle, medycynie, a także branży ubezpieczeniowej. Kamerę termowizyjną wyróżnia kilka cech, które decydują o jej uniwersalności – przede wszystkim jest bezkontaktowa.

Oznacza to, że użytkownik pozostaje poza zasięgiem niebezpieczeństwa i nie zakłóca jej działania, ani nie ingeruje w cel. Po drugie jest dwuwymiarowa, dzięki czemu możliwe jest porównanie obszaru obiektu, a sam obraz pozwala na doskonały przegląd celu. Co więcej, diagnoza odbywa się w czasie rzeczywistym, co umożliwia bardzo szybkie skanowanie celów stacjonarnych. 

Colonnade efektywnie korzysta z termowizji

W Colonnade kamery termowizyjne stosuje się do badań instalacji elektrycznych podczas audytów ubezpieczeniowych.

- Około 50% audytów, w których wykorzystaliśmy kamery termowizyjne, pozwoliło nam wykryć m.in. przeciążenie faz, wady połączeń, niewłaściwie dobrane parametry urządzeń i inne problemy, które wymagają interwencji lub co najmniej analizy. Ze względu na tak wysoką skuteczność termowizji planujemy obecnie zakup sprzętu o wyższych, lepszych parametrach, co pozwoli nam rozszerzyć spektrum diagnozowanych urządzeń i procesów – informuje Adam Grzybowski, Senior Loss Control Consultant w Colonnade.   

Dzięki inspekcjom przeprowadzonym z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, klienci otrzymują wskazówki na temat minimalizacji istniejących zagrożeń z obszaru ryzyk majątkowych oraz konkretne zalecenia w celu poprawy sytuacji, a wiedza ta jest bezcenna – szczególnie w kontekście ogromnych strat, jakie mogą nieść ze sobą pożary.


Colonnade Insurance S.A.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste