Upowszechnianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych

28.05.2016 13:26  Ubezpieczenia
Upowszechnianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych Polacy mają niewielką wiedzę o ubezpieczeniach społecznych, które są niezwykle istotne w życiu każdego obywatela. Jak powiedziała IAR prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska, tej wiedzy nie mają szczególnie ludzie młodzi, wkraczający na rynek pracy. Dodała, że istnieje konieczność edukowania społeczeństwa w tym zakresie.

Zdaniem księdza profesora Stanisława Dziekońskiego - rektora Uniwersytetu imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, obok ZUS, wielką rolę w kształtowaniu wiedzy i świadomości Polaków powinien odgrywać system edukacji, który niestety wiadomości o ubezpieczeniach nie przekazuje. Dużą mogłyby dać też bezpośrednie spotkania młodzieży z pracownikami ZUS.

"Okazję taką daje na przykład niedawne podpisanie umowy pomiędzy ZUS a UKSW" - podkreśla ksiądz profesor Dziekoński. W rozmowie z IAR tłumaczy, że umowa otwiera pole współpracy naukowej i to co ważne, to bezpośrednie relacje studentów z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poprzez praktyki czy wizyty pracowników Zakładu na uczelni.

ZUS jest w Polsce podstawowym wykonawcą przepisów o ubezpieczeniach społecznych. Zajmuje się gromadzeniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz rozdzielaniem świadczeń takich jak emerytury, renty, zasiłki chorobowe czy macierzyńskie, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste