Za rower też zapłacimy obowiązkowe OC?

24.06.2016 10:54  Ubezpieczenia
Od pewnego czasu, w mediach pojawiają się informacje o tym, że rowerzyści mogą zostać zmuszeni do wykupywania obowiązkowego OC. Taka koncepcja obecnie jest analizowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwo Finansów. Ubezpieczenie OC rowerzysty działałoby podobnie, jak jego odpowiednik przeznaczony dla kierowców.

Pomysł wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rowerzystów wynika z faktu, że posiadacze „dwóch kółek” są dość częstymi uczestnikami wypadków drogowych. Według danych policji z 2015 roku, rowerzyści uczestniczyli w 4634 wypadkach (14,06% wszystkich wypadków). Warto jednak zwrócić uwagę, że w większości przypadków (65%), winy za kolizję nie ponosił rowerzysta, a osoby korzystające z roweru, w całym 2015 r. spowodowały zaledwie trzy wypadki śmiertelne (prawdopodobnie na wskutek potrącenia pieszego). Szkody materialne, które wyniknęły z winy rowerzysty, najczęściej ograniczają się do zadrapań i wgnieceń karoserii. Na właśnie takie argumenty, często powołują się przeciwnicy obowiązkowych polis dla rowerzystów. Spore znaczenie ma też fakt, że obowiązkowe ubezpieczenia posiadaczy rowerów nie są wymagane w żadnym kraju Europy.
Warto również zdawać sobie sprawę, że wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń dla rowerzystów, wymagałoby zmiany obowiązujących przepisów (m.in. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). Z nowych obowiązków, raczej nie byłaby zachwycona policja. Stworzenie ogólnopolskiej bazy rowerzystów i rowerów jest zadaniem zupełnie nierealnym. Dlatego obowiązek kontrolowania wymaganych polis, na pewno przypadłby policjantom.   

Ważnym argumentem w dyskusji o polisach dla rowerzystów jest to, że posiadacze jednośladów bez żadnych problemów mogą sobie kupić dobrowolne ubezpieczenia. Takie produkty ubezpieczeniowe oferują między innymi następujące firmy: PZU, Proama oraz TU Europa. Roczny koszt opisywanej polisy zwykle mieści się w przedziale 30 zł - 40 zł i raczej nie przekracza 100 zł. Oczywiście bardzo dużo zależy od wybranego zakresu ochrony. W ramach swojej oferty, ubezpieczyciele zwykle proponują:
ochronę przed następstwami nieszczęśliwych wypadków na rowerze (NNW)
ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
ubezpieczenie kosztów rehabilitacji 
ubezpieczenie Assistance dla rowerzysty
ubezpieczenie przewożonego bagażu

Dwie pierwsze polisy są kluczowym elementem każdego pakietu ochronnego dla rowerzysty. Dzięki ubezpieczeniu NNW można otrzymać odszkodowanie po poważnym wypadku na rowerze (np. złamaniu nogi), a polisa OC w życiu prywatnym chroni rowerzystę przed odpowiedzialnością za wyrządzone szkody (m.in. otarcia karoserii samochodu).


porównywarka Ubea.pl

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Media Expert prowadzi sprzedaż, nie wiem czy gdzieś jeszcze.

  ~kowal   (4 lipca 2016 o 01:37)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • głupota. kupiłem Indianę w promocji zeby nie wydac za dużo a teraz jeszcze będe musiał bulić.

  ~olop   (29 czerwca 2016 o 16:18)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste