Wynajmujesz mieszkanie? Te elementy możesz objąć ubezpieczeniem domu

27.07.2018 15:56  Ubezpieczenia mieszkaniowe
Wynajem mieszkania, zwłaszcza pierwszego, może budzić wiele wątpliwości. Warto więc zadbać o ubezpieczenie, które odpowiednio zabezpieczy przed skutkami nieszczęśliwego wypadku. Co powinno zawierać ubezpieczenie domu i jakich formalności należy dopiąć jeszcze przed przeprowadzką?

To musisz zrobić przed przeprowadzką!


Niezależnie, czy wynajmuje się mieszkanie od najlepszego przyjaciela czy zupełnie obcej osoby, należy zadbać o podpisanie umowy. Dzięki temu w przypadku jakichkolwiek wątpliwości z powodu powstałych zniszczeń, dokument będzie podstawą do rozwiązania kwestii spornych. Równie istotne jest ustalenie wysokości kaucji i warunków pokrywania szkód. Zazwyczaj osoba wynajmująca mieszkanie płaci za zniszczenia sprzętów i innych elementów, które wynikają z jej działania. Z kolei właściciel pokrywa koszty związane ze zdarzeniami losowymi, jak np. zepsuta pralka lub zatkany odpływ.

Ubezpieczenie domu – co powinien ubezpieczyć właściciel?


Ubezpieczenie domu jest wprawdzie nieobowiązkowe, jednak obie strony powinny rozważyć jego zakup. Właściciel powinien ubezpieczyć mury na wypadek np. zalania, pożaru. Właściciel może również wykupić OC w życiu prywatnym, które może ochronić go przed kosztami powstałymi przez zalanie sąsiada w czasie awarii instalacji wodnej.

Jeśli właściciel wynajmuje umeblowane mieszkanie, wyposażone w wiele sprzętów, powinien również rozważyć ubezpieczenie mienia ruchomego. Koszt ubezpieczenia obejmującego kradzież z włamaniem może być niewielki – zwłaszcza, jeśli nieruchomość wyposażona jest w drzwi antywłamaniowe i znajduje się na strzeżonym osiedlu.

Ubezpieczenie po stronie najemcy


W wynajmowanym mieszkaniu można ubezpieczyć wszystko to, co jest w posiadaniu najemcy. Czyli wynajmujący nie ubezpieczy murów – nawet jeśli to zrobi i tak nie będzie należało mu się odszkodowanie na podstawie powstałej szkody. Najemca może ubezpieczyć własne mienie, czyli wszelkiego rodzaju sprzęty AGD i RTV, meble, biżuterię, itp. Dzięki temu w razie kradzieży z włamaniem, będzie mógł liczyć na odszkodowanie z powodu poniesionych strat.

Protokół – czym jest i co powinien zawierać?


Protokół zabezpiecza interesy obu stron w chwili podpisania umowy najmu – w dokumencie wyszczególnione są elementy ruchome pozostawione przez właściciela, takie jak np. meble. W poszczególnych podpunktach protokołu powinny znaleźć się informacje o stanie technicznym mienia, a także jego ilości. Dzięki temu właściciel nie będzie mógł posądzić wynajmującego o zniszczenia, które powstały jeszcze przed przeprowadzką.

Jakie ubezpieczenie domu będzie odpowiednie?


Wybierając swoje ubezpieczenie należy kierować się głównie własnymi potrzebami. Przed podpisaniem umowy warto przeczytać dokument OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), w którym dokładnie wyszczególniony jest zakres polisy.  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • W Cuk można sprawdzić która polisa jest najkorzystniejsza

    ~Marek   (15 grudnia 2018 o 11:07)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste