4 sytuacje, w których nie otrzymasz odszkodowania z polisy AC

20.11.2018 11:47  Ubezpieczenia samochodowe


AC to jedno z najpopularniejszych ubezpieczeń dodatkowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w niektórych sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo odmówić jego posiadaczowi wypłaty odszkodowania. Czy wiesz, kiedy?

Ubezpieczenie autocasco – czyli co?

AC to dobrowolne ubezpieczenie pojazdu, którego głównym zadaniem jest ochrona samochodu wraz z wyposażeniem na wypadek uszkodzenia lub kradzieży.

AC zapewni Ci ochronę, nawet jeżeli pojazd zostanie zniszczony przez osoby trzecie lub uszkodzony w wyniku działania wskazanych w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) sił przyrody. Czego natomiast nie obejmuje AC?

1. Kradzież samochodu lekkomyślnego właściciela

Utrata samochodu w wyniku kradzieży jest objęta ubezpieczeniem autocasco, jednak nie w każdej sytuacji. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, kiedy auto zostało skradzione w następstwie nieodpowiedzialnego zachowania posiadacza samochodu, np. pozostawienia kluczyków w stacyjce.

2. Pijany kierowca a odszkodowanie

Kierowca, który spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, nie tylko zostanie ukarany aresztem lub grzywną, ale nie otrzyma także odszkodowania wynikającego z autocasco. Nawet wtedy, kiedy w normalnych okolicznościach mogłoby mu ono przysługiwać.

3. Samochód uszkodzony podczas naprawy

Remont samochodu nie zawsze musi zakończyć się sukcesem. Może być też tak, że mechanicy podczas prac naprawczych uszkodzą inne elementy auta. Czy w takiej sytuacji można zgłosić się do ubezpieczyciela po pieniądze i je otrzymać? Niestety, ale istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wniosek spotka się z odmową. Podobnie będzie, kiedy szkoda powstanie w wyniku nieumiejętnego konserwowania samochodu, np. używania nieodpowiednich środków do czyszczenia karoserii.

4. Bieżąca eksploatacja i wady fabryczne

Pojazd może zostać także uszkodzony w wyniku niewłaściwego użytkowania. Nieuzupełnianie oleju silnikowego albo użycie złego paliwa może doprowadzić do znacznych uszkodzeń pojazdu. Ich naprawa będzie wówczas dużym kosztem, który także nie zostanie sfinansowany z AC.

Dowiedz się więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/ac-pelne/


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


finanse_osobiste