Ceny OC do końca roku będą rosnąć

07.06.2016 11:30  Ubezpieczenia samochodowe
Ceny OC do końca roku będą rosnąć Według najnowszych prognoz dotyczących branży ubezpieczeniowej, ceny obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych będą stopniowo i systematycznie wzrastać. Taki stan ma się utrzymać przynajmniej do końca roku.

Złe wiadomości czekają kierowców, którzy do końca tego roku chcą jeszcze wykupić ubezpieczenie OC, chroniące właścicieli samochodów przed ponoszeniem odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody. Według ekspertów z branży ubezpieczeniowej, jeszcze w tym roku ceny takich polis wzrosną o co najmniej 20-30 proc. Wzrosty w tym segmencie to żadna nowość dla posiadaczy samochodów, którzy przyzwyczaili się już do podwyżek cen ubezpieczeń komunikacyjnych dla klientów indywidualnych. Ich stawki zaczęły rosnąć już pod koniec ubiegłego roku, w tym roku obserwujemy jedynie kontynuację tego trendu.

Znaczące podwyżki na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych podyktowane są przede wszystkim rekordowo niskim wynikiem tego segmentu, odnotowanym w 2015 roku. Największa w historii strata wyniosła ponad 1 mld zł i jest sytuacją bez precedensu w sektorze ryzyk majątkowych. Do wzrostu cen ubezpieczeń OC przyczyniły się również znaczne podwyżki wypłat w szkodach osobowych - odszkodowania i świadczenia wypłacone z tego tytułu wyniosły w ubiegłym roku 6,8 mld zł. To oznacza 15,8 proc. wzrost wobec wyników z roku poprzedniego. Tym samym łączna wartość wypłat z tytułu szkód osobowych przekroczyła 1,3 mld zł.

Obecnie największe wzrosty cen pojawiają się w taborze ciężkim, gdzie składka jest wysoka. Dzięki temu zmiany nie uderzą po kieszeniach klientów indywidualnych, ale oni też muszą liczyć się z wyższymi cenami ubezpieczeń. Niestety z przewidywań ekspertów nie wynika, na jakim poziomie zatrzymają się wzrosty, ale możemy się spodziewać co najmniej 20–30 proc. zwyżki. Z najnowszych prognoz dotyczących branży ubezpieczeniowej wynika także, że ceny ubezpieczeń komunikacyjnych będą rosnąć do końca roku, potem może nastąpić stabilizacja. Niejakim pocieszeniem dla konsumentów może być fakt, że na razie nie powinny zmienić się stawki składek ubezpieczeń majątkowych. Według ekspertów pierwsze zmiany w tym sektorze nastąpią dopiero na początku 2017 roku. 


Martyna Sarniak
Inwestycje.pl


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste