Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Ubezpieczenia » Ubezpieczenia samochodowe


Jak nie przepłacać za OC/AC – ceny rosną, bądź sprytny i oszczędzaj

27.02.2017 10:24  Ubezpieczenia samochodowe
Ostatni rok to pasmo podwyżek komunikacyjnych, które uszczuplają nasze portfele. Sytuacja pogarsza się z miesiąca na miesiąc, a eksperci są zgodni: o tańszych ubezpieczeniach możemy zapomnieć. Jednak wciąż możemy walczyć o to, żeby nie płacić znacznie więcej.  
Nowe regulacje przyczyną podwyżek
 
Od 2015 roku na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych obserwujemy stały wzrost cen składek OC i AC. Jest to bezpośrednią konsekwencją interwencji Komisji Nadzoru Finansowego, która w 2015 roku narzuciła towarzystwom ubezpieczeniowym działania naprawcze wynikające z ich niskiej rentowność i wpływające na podniesienie ich kosztów działalności. Pogarszająca się sytuacja finansowa mogłaby bowiem wpłynąć na niezdolność ubezpieczycieli do realizacji zobowiązań wynikających z zawartych umów.

Działania komisji spowodowały m.in. zmiany w sposobie likwidacji szkód, powodujące stały wzrost wysokości wypłacanych odszkodowań i przekładające się na znaczący wzrost ceny ubezpieczeń OC i AC. Do wzrostu cen przyczyniło się również zakończenie wieloletniej wojny cenowej pomiędzy polskimi ubezpieczycielami.

Czy mamy wpływ na ostateczną wysokość naszej składki?
 
Nasza polisa to zwykle pakiet kilku ubezpieczeń. Część z nich, jak: NNW, ASSISTANCE czy UBEZPIECZENIA SZYB, to składki ryczałtowe, jednakowe dla wszystkich. Natomiast część z nich jak OC i AC, podlegają systemowi zniżek oraz stanowią zdecydowaną większość kosztów naszej polisy komunikacyjnej. 
 
Jak zaoszczędzić na OC i AC?
 
Najpopularniejszy sposób obniżenia kosztów polisy, to indywidualne wypracowanie zniżki za bezszkodową jazdę. Ubezpieczyciele przyznają kierowcom upusty za każdy rok bez wypłacenia odszkodowania. Zwykle zniżka wzrasta o 10 proc. rocznie do poziomu 60 proc. wartości początkowej polisy. Upusty honorowane są przez wszystkich ubezpieczycieli, jednak sposób ich naliczania może się różnić (zmiana klasy taryfowej w zależności od liczby szkód i czasu, w jakim nastąpiły). 
 
Indywidualnie wypracowane zniżki to najpopularniejsze, ale niejedyne rozwiązanie obniżające składkę. Według Jacka Surmacza, Członka Zarządu GrECo JLT Services, istnieje jeszcze kilka zupełnie legalnych możliwości obniżenia kosztów. - W przypadku braku własnej historii bezszkodowej bądź jej utraty, można się zastanowić nad skorzystaniem z tej posiadanej przez inną osobę na zasadzie współwłasności. To znaczy, że ubezpieczyciel może uwzględnić w kalkulacji wyższe zniżki współwłaściciela pojazdu, który musi być jednak wpisany w dowodzie rejestracyjnym.

Takie rozwiązanie należy jednak stosować ostrożnie, bowiem oprócz korzyści należy się liczyć ze stratami. - Każdy ze współwłaścicieli pracuje na wspólne konto, a więc razem zyskują zniżki, ale również razem je tracą w przypadku wyrządzenia szkody przez jednego z nich – dodaje Jacek Surmacz.
 
W komfortowej sytuacji znajdą się osoby, które dokonując zakupu nowego samochodu, skorzystają z ubezpieczeniowego pakietu dealerskiego. Często ubezpieczenie oferowane przy zakupie nowego pojazdu jest bardzo atrakcyjne cenowo i może się okazać jedynym rozsądnym rozwiązaniem dla osób bez historii ubezpieczeniowej lub z historią obciążoną szkodami. 
Pakiety dealerskie podlegają kontynuacji przez kolejne lata na równie korzystnych warunkach, jednak po okresie 3 lat warto porównać ofertę ubezpieczycieli. Choć większość towarzystw docenia lojalnych kierowców i oferuję zniżkę za kontynuację polisy, to może ona być niższa od promocji dla nowego klienta, oferowanych przez konkurencję. 
 
Na kolejne korzyści możemy liczyć, wykupując odpowiednio powiększone pakiety. – Zwiększając zakres świadczenia, lokując w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym inne ubezpieczenia majątkowe lub osobowe, możemy liczyć na dodatkową zniżkę. Z kolei dla bardziej oszczędnych, dobrym rozwiązaniem jest zawężenie zakresu ubezpieczenia AC wskazanego w ogólnych warunkach umowy lub wprowadzenie ograniczeń odpowiedzialności odszkodowawczej, czyli zgody na redukcję wypłaty odszkodowania o określoną kwotę i zastosowaniu wkładu własnego.  – podkreśla Jacek Surmacz.   
 
Część ubezpieczycieli, okresowo dedykuje docelowej grupie odbiorców zniżki za: wykup polisy w określonym czasie, ulokowanie ubezpieczenia w powiązaniu z innym produktem ubezpieczeniowym, zawarcie umowy kanałami  on-line i telefonicznie, czy nawet za płatność kartą kredytową lub punktami programów lojalnościowych. Należy jednak pamiętać, że system zwyżek i zniżek podlega okresowym zmianom uzależnionym od sytuacji finansowej danego zakładu ubezpieczeń i jest ściśle powiązany z jego rentownością.
 
Polisę dopasuj do siebie
 
Z zakupem polisy jest jak zakupami w sklepie. Idąc bez listy, wrzucamy wiele niepotrzebnych rzeczy, które później się psują lub stoją nieużywane. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i wysiłku na stworzenie własnej listy. W tym celu należy  przeanalizować swoje potrzeby w zakresie oczekiwanej ochrony ubezpieczeniowej. Niezbędne jest zapoznanie się szczegółowo z ofertami poszczególnych towarzystw w części dotyczącej zakresu ochrony i wyłączeń.

Pomocne będzie skontaktowanie się z przedstawicielem ubezpieczyciela (konsultant, agent) w sprawie wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości zapisów umowy. Przy zawieraniu umów drogą on-line w tzw. kanale DIRECT, należy zachować szczególną ostrożność. Niektóre kategorie wyboru z przekazanych do samoobsługi list mogą okazać się niezrozumiale i niejasne. Ich zatwierdzenie może zmienić lub zawęzić  zakres oczekiwanej przez nas ochrony (ponadto zawarcie w ten sposób umowy będzie również wymagało podstawienia pojazdu do oględzin).

Alfa Omega Solutions Sp. z o.o.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Ja bym celował w ubezpieczenie ochrony prawnej, wciąż mało popularne, ale się sprawdza.

    edmun   (8 marca 2017 o 10:05)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste