Koszty ubezpieczenia samochodu

01.07.2016 15:12  Ubezpieczenia samochodowe
Ubezpieczenie komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej (OC) obowiązuje każdego właściciela samochodu. Zapewnia wypłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia osobie poszkodowanej w przypadku zdarzenia drogowego. Cena składki na OC zależy od m.in. wartości i roku produkcji samochodu, wieku właściciela oraz sytuacji na rynku ubezpieczeń.

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC przez każdego właściciela pojazdu jest regulowany prawnie Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W obliczeniu wysokości składki na ubezpieczenie OC pomoże kalkulator ubezpieczenia. Dostępne w internecie kalkulatory porównają oferty i pozwalają dokładnie wyliczyć kwotę składek.

Czynniki wpływające na wysokość składki za ubezpieczenie OC


Na wysokość składki OC wpływają głównie cechy pojazdu i kierowcy. Najważniejsze parametry pojazdu to: marka, wiek i model. Do obliczenia składki potrzebne są także: przebieg, pojemność silnika i rodzaj paliwa. Przy ustalaniu ceny istotne są informacje dotyczące sposobu użytkowania pojazdu, miejsce parkowania, rok nabycia auta oraz planowany przebieg.

Na cenę składki wpływ mają też dane właściciela. Wyższe składki płacą młodzi kierowcy oraz osoby, które mają na swoim koncie spowodowane w przeszłości szkody. Do obliczenia OC niezbędne są także takie informacje, jak:

- rok uzyskania pierwszego prawa jazdy,

- wykonywany zawód,

- miejsce zamieszkania kierowcy,

- planowane użytkowanie samochodu za granicą,

- zniżka lub zwyżka za historię ubezpieczenia z ostatniej zawartej polisy OC.

Koszty ubezpieczenia samochodu wzrastają, jeżeli ubezpieczający decyduje się zapłacić składki za ubezpieczenie nie jednorazowo a w kilku ratach.
Przykładowa symulacja wyliczenia składki OC

Na podstawie internetowego kalkulatora składek OC można wyliczyć dokładną kwotę ubezpieczenia samochodu. Załóżmy, że przedmiotem ubezpieczenia jest używane auto pięciodrzwiowe, wyprodukowane w 2001 roku. Samochód ma silnik o pojemności 1461,00 cm3. Pojazd został sprowadzony z zagranicy. Kierownica znajduje się po lewej stronie. Planowany przebieg to 10-15 tysięcy kilometrów. Samochód będzie użytkowany do celów prywatnych. Miejscem parkowania jest garaż indywidualny. Autem nie będą kierować osoby poniżej 25. roku życia ani osoby posiadające prawo jazdy krócej niż przez okres dwóch lat. Jedynym właścicielem pojazdu jest niezamężna 26-letnia kobieta, która jest pracownikiem działu marketingu. Właścicielka pochodzi z obszarów wiejskich. Na jej koncie nie ma żadnych dotychczasowych szkód i z dotychczasowej polisy OC uzyskała 40% zniżkę. Przy takich ustaleniach kwota składki na ubezpieczenie OC wynosi około 790 zł. Niektóre firmy, np. Proama lub AXA Direct, w cenę tę wliczają pakiety dodatkowe, takie jak: zielona karta, holowanie, serwis informacyjny dla kierowców lub naprawa pojazdu na miejscu wypadku.

Łączony pakiet OC i AC


Poza ubezpieczeniem obowiązkowym właściciel samochodu może zdecydować się na zakup ubezpieczenia dobrowolnego (np. AC lub NNW). Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, np. Proama lub Link4, oferują sprzedaż łączoną ubezpieczenia OC i AC. Decydując się na taki zakup, można oszczędzić około 10% zniżki na składki. W ramach ubezpieczenia AC ubezpieczyciel pokrywa m.in. koszty naprawy samochodu, który został uszkodzony wskutek zdarzenia drogowego lub działania żywiołów. Ubezpieczenie AC może też obejmować rekompensatę w przypadku kradzieży pojazdu. • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • wreszcie jakiś merytoryczny artykuł, który podnosi wartość ubezpieczenia dodatkowego. W Polsce to nie jest jeszcze popularne. Ja mieszkam za granicą i bardzo sobie chwalę pakiety DAS. Teraz bez ubezpieczenia dodatkowego ani rusz:)

  edmun   (6 lipca 2016 o 10:58)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Ja bym spróbował policzyć na https://ubea.pl Według mnie to najlepsza porównywarka OC.

  ~NIkodem   (3 lipca 2016 o 22:13)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste