Możesz mieć tańsze OC i możesz kupić je na raty - Mubi podpowiada, jak to zrobić

01.08.2019 12:32  Ubezpieczenia samochodowe
Możesz mieć tańsze OC i możesz kupić je na raty - Mubi podpowiada, jak to zrobić 862,12 zł - właśnie tyle płacili polscy kierowcy za swoje OC w czerwcu br. (dane dla całego kraju, źródło: kalkulator OC Mubi). Jest to oczywiście wartość uśredniona - różnice w wysokości składki OC zależą od wielu różnych zmiennych, chociażby od miasta (najdrożej za polisę płacili kierowcy z Wrocławia - 1080,93 zł), płci (kobiety musiały wyłożyć na OC średnio o 6,93 zł więcej niż mężczyźni) czy stażu za kierownicą (młodzi kierowcy płacili za polisę 1652,10, w więc prawie dwukrotnie więcej od średniej składki OC w skali kraju). Czy jest sposób, by za swoje OC płacić mniej? Czy można kupić tę polisę na raty? A jeśli tak, to w których towarzystwach ubezpieczeniowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.
 

Główne kryterium przy zakupie OC

Jak zapewne wiesz, zakres OC zawsze jest taki sam, bez względu na to, w którym towarzystwie wykupisz swoją polisę. Z tego tytułu to cena powinna być głównym kryterium, które należy brać pod uwagę przy dokonywaniu wyboru w kwestii tego akurat ubezpieczenia. Im mniej zapłacisz, im więcej zaoszczędzisz - tym lepiej. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe ustaliło kwotę składki na zbyt wysokim poziomie, wówczas nawet gratisy, które otrzymasz jako kupujący (np. darmowe NNW), czy też zniżki na inne ubezpieczenia (np. AC) nie zrównoważą wysokiej ceny i w konsekwencji przepłacisz. Naprawdę tanie ubezpieczenie oc obliczysz w kalkulatorze Mubi - zaawansowanym, darmowym narzędziu, które znajdziesz w Internecie. Być może trafiłeś już na reklamę TV, w której jego działanie wyjaśnia nasz słynny rajdowiec Krzysztof Hołowczyc.

Szybko, rzetelnie, dokładnie i tanio, czyli OC w porównywarce Mubi

Mubi to porównywarka ubezpieczeń. Wypełniając formularz na jej witrynie otrzymasz oferty OC od kilku lub więcej towarzystw ubezpieczeniowych - wyłącznie sprawdzonych i godnych zaufania. Co istotne, każda z ofert będzie idealnie dopasowana. To dlatego, że stworzone zostaną na podstawie danych, które Ty sam podałeś w formularzu. Prawdopodobnie będziesz zaskoczony niskimi cenami, ale bez obaw, nie jest to żadna podpucha.

Po pierwsze, polisę nabywasz przez Internet, a towarzystwa ubezpieczeniowe od dawna premiują osoby, które decydują się na taki właśnie sposób zakupu OC. Po drugie, na rynku (a w sieci w szczególności) jest naprawdę duża konkurencja. Ubezpieczyciele wiedzą, że zwłaszcza w przypadku OC to właśnie niską ceną najłatwiej się wyróżnić, więc starają się ją obniżać, by przyciągnąć klienta. Po trzecie, korzystając z porównywarki, dość łatwo trafić na promocje. To dlatego, że narzędzie to na bieżąco zaciąga dane od współpracujących z nim towarzystw. I choć zwykle promocje te będą ograniczone czasowo, szybko się o nich dowiesz i będziesz mógł skorzystać z okazji, kupując OC w niższej cenie.

Czy OC na raty kosztuje więcej?

Czy zakup ubezpieczenia OC na raty sprawi, że Twoja polisa będzie droższa? Niestety tak, jeśli jednak aktualną polisę również kupiłeś w ten sposób, a dzięki porównywarce znajdziesz tańszą ofertę, to i tak wyjdziesz na swoje. Tak było w przypadku pana Marka, 37-letniego kierowcy z Mińska Mazowieckiego, właściciela auta marki Skoda Fabia.

Trafiłem na reklamę porównywarki w telewizji. Zapisałem sobie adres witryny, a następnego dnia wypełniłem formularz ubezpieczeniowy i otrzymałem oferty. Za swoje OC nie płaciłem dużo (tym bardziej, że rozłożyłem je na dwie raty), ale skoro trafiła się okazja, by zaoszczędzić, powiedziałem: “czemu nie?”. Poprzednia polisa akurat mi się kończyła. Nie znam się za dobrze na komputerze, ale porównywarka to naprawdę proste narzędzie. Trochę pomógł mi syn, trochę konsultant Mubi. Zadzwoniłem na infolinię, bo nie wiedziałem, jak sprawdzić, czy OC, które ostatecznie wybrałem, mogę kupić na raty. Na szczęście mogłem. I kupiłem, jeszcze tego samego dnia. Zaoszczędziłem na polisie prawie 200 zł. No i czas, bo wszystko odbyło się przez Internet, bez żadnych spotkań z agentem, na które nigdy nie znajdowałem wolnej chwili i ciągle przekładałem spotkania. Tu poszło szybko, a dokumenty polisy OC trafiły na moją pocztę elektroniczną - mówi pan Marek.

OC na raty - poradnik eksperta Mubi

Aktualnie niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość zakupu OC na raty. W większości na dwie lub cztery, ale w niektórych firmach nawet na dwanaście. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę, że im więcej rat, tym droższa polisa. Jeśli zdecydujesz się na dwie, zapłacisz zwykle o kilkanaście procent więcej, ale przy na przykład dwunastu ratach może być to nawet 30 procent. Jeśli więc masz możliwość, zapłać za cały okres ubezpieczenia z góry, a jeśli nie, to przynajmniej ogranicz liczbę rat, najlepiej do minimum, czyli dwóch. Więcej informacji o ratach za OC, towarzystwach ubezpieczeniowych, które je oferują oraz o zasadach, jakie obowiązują przy tego typu zakupie przeczytasz w poradniku "Gdzie kupić ubezpieczenie OC na raty", który przygotowany został przez eksperta Mubi. Znajdziesz w nim dodatkowo odpowiedzi na wiele innych pytań, takich jak na przykład: co z ratą OC po sprzedaży samochodu, jak sprawdzić, czy składkę OC można rozłożyć na raty oraz co ze składką ratalną po kradzieży lub złomowaniu pojazdu.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


finanse_osobiste