Polisy OC mogą podrożeć nawet o 50 proc.

27.05.2016 09:13  Ubezpieczenia samochodowe
Polisy OC mogą podrożeć nawet o 50 proc. Wprawdzie liczba ofiar wypadków drogowych spada, ale równocześnie rośnie wysokość świadczeń wypłacanych z tytułu zadośćuczynienia, uszczerbków na zdrowiu i rent. W 2015 roku ubezpieczyciele wypłacili łącznie kwotę 1,3 mld zł z tytułu 170 tys. szkód osobowych. To 12 proc. więcej niż w 2014 roku. W związku z wysokimi stratami towarzystw ubezpieczeniowych, możemy spodziewać się wzrostu cen polis nawet o połowę.

Osiem lat temu liczba wypadków osiągnęła poziom ok. 49 tys. zdarzeń, natomiast zostało zgłoszonych ok. 52 tys. szkód osobowych. Mimo, że od 2008 roku liczba osób zabitych i rannych w wypadkach drogowych spadła – w 2014 roku było to 35 tys. osób, to jednak w tym roku dokonano już 98 tys. zgłoszeń w sprawie szkód osobowych. Taki wynik to w znacznej mierze efekt roszczeń zgłaszanych za szkody osobowe, do których doszło nawet kilkanaście lat wcześniej. Andrzej Jarczyk, prezes UNIQA Towarzystwa Ubezpieczeń tłumaczy, że jest to głównym powodem szybkiego wzrostu stosunku liczby szkód osobowych zgłoszonych do ubezpieczycieli w danym roku do liczby szkód, do których faktycznie doszło. W ubiegłym roku na 140 zgłoszonych szkód, tylko 100 przypadków dotyczyło wypadków, do których doszło właśnie w tym roku. Pozostałe 40 zdarzeń wiązało się z latami wcześniejszymi. Jeszcze w 2014 roku proporcje te wynosiły 100 do 15.

W 2015 roku z tytułu 170 tys. szkód osobowych towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły świadczenia o łącznej wartości 1,3 mld zł, co jest wynikiem o 12 proc. wyższym niż rok wcześniej. Zgodnie z danymi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, z każdych 100 zł wypłaconych z polis prawie 30 zł pokrywało szkody osobowe. To dwa razy więcej niż w 2008 roku.

Ekspert podkreśla, że z jednej strony cieszy fakt, że ofiar wypadków drogowych jest coraz mniej. Jednocześnie zauważa, że wysokości świadczeń, które ubezpieczyciele wypłacają z tytułu zadośćuczynienia, uszczerbków na zdrowiu i rent bardzo dynamicznie rosną. Jednym z powodów jest wzrost średniej szkody i liczby osób uprawnionych do skorzystania z zadośćuczynień. Powodem są też regulacje, które pozwalają ubiegać się o  zadośćuczynienia za wypadki sprzed 2008 roku. Prezes UNIQA podkreśla, że branża ubezpieczeniowa boryka się jeszcze z wypłatą odszkodowań czy zadośćuczynień za szkody, które miały miejsce w latach 90. Innym czynnikiem powodującym to, że wysokość świadczeń wzrasta jest liczba osób uprawnionych do roszczeń. Ta kwestia jest nieuregulowana, przez co ani sądy, ani ubezpieczyciele nie wiedzą, kto jest uprawniony do zadośćuczynień – bliska czy dalsza rodzina, a może sąsiad.

Andrzej Jarczyk wyjaśnia, że świadczenia z tytułu szkód osobowych zależą od bardzo indywidualnych czynników, np. tego, jaki był rozmiar szkody, uszczerbku na zdrowiu, jaka była sytuacja rodzinna osoby, która tego uszczerbku doznała, ile osób bliskich jest w rodzinie czy poszkodowany jest na tyle niesprawny, że pobiera rentę.
Te probemy znajdują odzwierciedlenie w wynikach branży. Na koniec ubiegłego roku strata techniczna w ubezpieczeniach komunikacyjnych osiagnęła poziom prawie 1,2 mld zł, z czego ponad 1 mld zł w samych tylko OC. Ekspert twierdzi, że tendencja wzrostowa w zakresie wysokości wypłacanych świadczeń utrzyma się, a to znajdzie odzwierciedlenie w cenach polis. Jego zdaniem, ubezpieczenia wzrosną o co najmniej 20-30 proc. Nie wyklucza wzrostów cen nawet o 50 proc.


Sylwia Stwora
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Drodzy Państwo, proszę nie straszyć społeczeństwa wypowiedzią jednego Prezesa TU... oprócz tej firmy jest mnóstwo innych i mają chęć sprzedawać ubezpieczenia taniej niż ww. firma ;) wystarczy sobie porównać oferty Ubezpieczycieli na porównywarce ;) Pozdrawiam, Maciek, porównywarka OC i AC

    ~mfind   (30 maja 2016 o 13:50)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste