SN o ubezpieczeniach OC

27.03.2018 08:12  Ubezpieczenia samochodowe
SN o ubezpieczeniach OC Sąd Najwyższy ma dziś (rozprawa o 10.00) stwierdzić czy rodzina poszkodowanego w wypadku ma prawo do zadośćuczynienia z obowiązkowego OC komunikacyjnego.

Tomasz Młynarski z biura Rzecznika Finansowego wyjaśnia, że chodzi o interes osób, których najbliżsi zostali poszkodowani w wypadku, a nie tylko samym poszkodowanym.

Rzecznik Finansowy pyta Sąd Najwyższy czy rodzina poszkodowanego w wypadku, który doznał poważnego uszkodzenia ciała lub jest w stanie wegetatywnym, ma prawo do zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia ich własnego dobra osobistego. Jak podkreślił rozmówca IAR, rodzina ofiary ma do czynienia z długotrwałą traumą.

Jak wyjaśnia Polska Izba Ubezpieczeń, obecnie zadośćuczynienie co do zasady przysługuje bezpośrednio poszkodowanemu. Jedynym wyjątkiem jest śmierć. Wówczas zadośćuczynienie przysługuje osobom najbliższym, ponieważ w wyniku wypadku to one stają się w istocie bezpośrednio poszkodowanymi. Jeżeli Sąd Najwyższy podzieli wątpliwości Rzecznika Finansowego, ubezpieczyciele będą apelowali o prawne uregulowanie tej sprawy.

Wniosek Rzecznika Finansowego wpłynął do Sądu Najwyższego w kwietniu ubiegłego roku.

IAR 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Kiedy sady wezma sie za zanizanie wyplat odszkodowan. I jak ktos ma 3 pojazdy to dlaczego ma placic 3 polisy przeciez nie jezdxi 3 pojazdami naraz. To jest czysty zysk dla ubezpieczalni i jeszcze podniedli skladki. Nikt z rzadu nad tym nie panuje i nue chroni obywateli.

    ~Jurek   (27 marca 2018 o 12:08)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste