Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Ubezpieczenia » Ubezpieczenia samochodowe


Sprawdź, czy należy Ci się dopłata do odszkodowania

18.08.2017 12:15  Ubezpieczenia samochodowe
Sprawdź, czy należy Ci się dopłata do odszkodowania Miałeś wypadek. Twój samochód jest mocno uszkodzony, a Ty spędziłeś kilka dni w szpitalu. Wiesz, że powinieneś starać się o odszkodowanie, ale nie wiesz, jak to zrobić. Przede wszystkim nie masz pojęcia o jaką kwotę się starać i co tak naprawdę Ci się należy. Sytuacja wydaje się trudna. W rzeczywistości jednak procedury są jasne, o czym przekonasz się w dalszej części artykułu.
 
Jak starać się o odszkodowanie?
Zazwyczaj sytuacja wygląda tak, że po wypadku składasz wniosek o wypłatę odszkodowania. Możesz to zrobić zarówno u swojego ubezpieczyciela, jak i ubezpieczyciela sprawcy. Niezależnie od tego, pieniądze zostaną wypłacone z OC sprawcy. Musisz jedynie dołączyć opis sytuacji i dowody, a także określić o jakie dokładnie odszkodowanie się starasz. 
 
Pamiętaj bowiem, że w wypadku możesz zarówno ucierpieć ty, jak i Twój samochód. Wówczas mówimy o odszkodowaniach majątkowych i osobowych. W przypadku odszkodowania rzeczowego najczęściej stosuje się kosztorys. W dokumencie tym szacuje się rozmiar szkód, a także koszt ich naprawy. Niestety, powszechną praktyką jest zaniżony kosztorys, na podstawie którego wypłaca się za niskie odszkodowanie. W przypadku uszczerbku na zdrowiu ubezpieczyciele stosują tabele, na podstawie których wypłacają później odszkodowania.
 
Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na ustalenie okoliczności wypadku ważnych dla wypłaty odszkodowania. Po tym czasie otrzymujesz swoje odszkodowanie. 
 
Jak starać się o dopłatę do odszkodowania?
 
Często jednak na tym etapie poszkodowani napotykają szereg problemów. Odszkodowanie za samochód jest za niskie. Nie uwzględniono wszystkich uszkodzonych części, albo prawie nowy samochód wyceniono jak pełnoletniego staruszka. Nikt też nie zwrócił uwagi, że nie zarobiłeś, gdy leżałeś w szpitalu z nogą na wyciągu. Większość poszkodowanych zgrzyta zębami, ale nic z tym nie robi. Tymczasem bardzo łatwo możesz rozwiązać ten problem.
 
Pamiętaj, że wcale nie musisz zgadzać się z decyzją ubezpieczyciela. Możesz się od niej odwołać, gdy uznajesz proponowaną kwotę za niewystarczającą. Wystarczy, że powołasz się, np: na wycenę niezależnego rzeczoznawcy. Także gdy już dostałeś odszkodowanie, wciąż możesz starać się o dodatkowe pieniądze. Wówczas jest to dopłata do odszkodowania. Nie muszą to być środki na naprawę samochodu. Należą Ci się także np: zadośćuczynienie za cierpienie, zwrot kosztów leczenia., czy zwrot utraconych zarobków. 
 
Jakich zysków z odszkodowania się spodziewać?
 
Odwołanie i dalsze postępowanie wciąż jednak budzi obawy. Ubezpieczyciel wypłaca mało, ale od ręki. Zadajesz sobie pytania: Czy mam czas i nerwy, by walczyć o swoje? Czy chcę walczyć z dużą instytucją, by potem nic nie osiągnąć? Kto mi zwróci koszty sądowe i inne? Tymczasem odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela, czy staranie się o dopłatę do odszkodowania ma więcej korzyści, niż początkowo może się wydawać.
 
Tak naprawdę dla Ciebie to są same korzyści finansowe. Po odwołaniu się możesz otrzymać więcej pieniędzy, które wystarczą na naprawę i dodatkowe wydatki. O czas, czy sądową batalię nie musisz się martwić. Tutaj korzystnym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do firmy odszkodowawczej. Wypłaca odszkodowanie szybciej, niż ubezpieczyciel. O ewentualne koszty sądowe nie musisz się martwić. Te zawsze ponosi ubezpieczyciel. 
 
Być może teraz obawiasz się, że całą różnicę w odszkodowaniu pochłonie honorarium firmy i inne dodatkowe koszta? Pamiętaj, że firma, taka jak np: www.helpfind.pl pobiera swoją prowizję i to dopiero po uzyskaniu odszkodowania. I jest to jedyny koszt z Twojej strony. 
 
Helpfind.pl

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste