Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny a kary za brak OC

06.06.2019 08:15  Ubezpieczenia samochodowe
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny a kary za brak OC UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, to instytucja powołana w 1990 roku w związku z rozwojem polskiego rynku ubezpieczeniowego. Zadaniem tego podmiotu jest wypłacanie odszkodowań i świadczeń poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych, które zostały spowodowane przez nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów i nieubezpieczonych rolników. UFG wypłaci również odszkodowanie, jeśli nie udało się ustalić sprawcy. Innym zadaniem funduszu jest kontrolowanie spełnienia przez kierowców obowiązku posiadania ubezpieczenia OC.


Jak działa UFG?


Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy posiadacz pojazdu mechanicznego w Polsce ma obowiązek zakupu komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Polisę posiadać muszą również rolnicy. Co ciekawe, jak podaje UFG, wypadki i kolizje powodowane przez nieubezpieczonych i niezidentyfikowanych kierowców, kosztują rocznie innych właścicieli pojazdów ponad 74 mln złotych.

Zgodnie z prawem wystarczy, że posiadacz pojazdu nie będzie korzystać z ochrony ubezpieczeniowej przez jeden dzień, aby UFG nałożyło karę za brak OC. W Polsce nie wszyscy kierowcy są w dalszym ciągu świadomi obowiązku posiadania tej polisy albo raczej nie zdają sobie sprawy z tego, kiedy ochrona ta przestaje działać. Najczęściej problem pojawia się w przypadku posiadaczy pojazdów, którzy np. zakupili właśnie swój samochód albo otrzymali go w drodze darowizny. W takich przypadkach ochrona ubezpieczeniowa wygasa wraz z zakończeniem umowy – nie dojdzie tutaj do automatycznego przedłużenia ochrony. Z kolejnym przypadkiem mamy do czynienia, jeśli posiadacz pojazdu nie zapłacił pełnej składki za OC – wtedy również ochrona wygaśnie po zakończeniu umowy. Dla nieubezpieczonego kierowcy taka sytuacja może być bardzo kosztowna. Wysokość kary uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia w danym roku, czasu przerwy w OC, ale również od rodzaju pojazdu. W 2019 roku posiadacz pojazdu mechanicznego, który miał przerwę w OC, zapłaci karę w wysokości:

 • 900 zł – jeśli przerwa w OC trwała do 3 dni,
 • 2250 zł – w przypadku przerwy w OC od 4 do 14 dni,
 • 4500 zł – jeśli przerwa ta trwała powyżej 14 dni.

Kolejną częstą przyczyną braku OC jest przekonanie posiadacza, że nie musi on ubezpieczać pojazdu, z którego nie korzysta, bo jest on np. niesprawny. Tymczasem nie ma to żadnego znaczenia. Pytanie jednak: w jaki sposób UFG wykryje brak OC, skoro dany pojazd nie opuszcza garażu? Otóż 75 proc. przypadków braku ubezpieczenia wskazywanych jest przez ustalenia własne UFG, a pozostałe w wyniku kontroli policyjnych i kontroli innych organów. UFG wykorzystuje tzw. wirtualnego policjanta. Tylko od początku stycznia do końca września 2018 roku fundusz wysłał ponad 68 tysięcy wezwań do zapłacenia kary za brak OC. Co ciekawe, UFG szacuje, że w dalszym ciągu po polskich drogach jeździ nawet 90 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów.

Dlaczego warto mieć OC?


Komunikacyjne ubezpieczenie OC chroni posiadacza pojazdu przed finansową odpowiedzialnością za naprawienie szkód majątkowych i osobowych, do których doprowadzi on tym pojazdem w ruchu drogowym. Tylko w 2018 roku z ubezpieczenia OC zakłady ubezpieczeń wypłaciły odszkodowania w wysokości 6,2 mld złotych. Co się jednak dzieje, jeśli posiadacz pojazdu nie ma OC, a spowodował wypadek lub kolizję? Wówczas UFG wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, ale następnie w ramach regresu środki te będzie musiał zwrócić sprawca zdarzenia. Według danych funduszu na koniec czerwca 2017 roku prowadził on ponad 16 tysięcy spraw regresowych na łączną sumę 224 mld złotych. Około 400 nieubezpieczonych sprawców wypadków miało do zwrotu regresy w wysokości około 200 tysięcy złotych.


Jeśli jesteś poszkodowanym w zdarzeniu i otrzymałeś odszkodowanie z OC sprawcy, to pamiętaj, że w pewnych przypadkach jego wysokość może być zaniżona. Jeśli masz takie obawy, to skorzystaj z usługi firmy, która dokona ponownej kalkulacji i sprawdzi, czy otrzymałeś adekwatne odszkodowanie. Może się tym zająć m.in. Fundusz Odszkodowań.


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Zdecydowanie posiadanie polisy OC jest niezbędne i każdy kierowca powinien być tego świadomy. Przed zakupem polisy warto porównać kilka ofert, aby wybrać dla siebie najkorzystniejszą. Pomocna w tym jest dobra porównywarka, jak Superpolisa, która przedstawi dobrane dla danego kierowcy oferty i pozwoli na wybranie najbardziej odpowiadającej mu opcji.

  ~Ekspert Superpolisy   (25 czerwca o 11:25)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Nie jestem za kontrolą i karami ale w przypadku polis OC jeżeli ktoś jeździ bez niej jest lekko powiedziawszy niepoważny. Zaczyna się od kary ponad 4k ale to nic w stosunku do szkody jaką czasami trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. Ubezpieczenia OC nie są drogie wystarczy sprawdzić aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek w 40 sek polisę na mailu

  ~Michał   (6 czerwca o 17:15)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste