Newsletter
Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Ubezpieczenia w Firmie

db Opcja na opcję w Deutsche Bank PBC - zabezpiecza firmy uczestniczące w przetargach przed ryzykiem kursowym

28.07.2011 12:32  Ubezpieczenia w Firmie
db Opcja na opcję w Deutsche Bank PBC - zabezpiecza firmy uczestniczące w przetargach przed ryzykiem kursowym
W ramach rozwiązań umożliwiających zabezpieczenie ryzyka kursowego Deutsche Bank PBC wprowadził do oferty db Opcje na opcję. Produkt  dedykowany jest średnim i dużym przedsiębiorcom startującym w przetargach. Nowe rozwiązanie pozwala wyeliminować ryzyko poniesienia straty w przypadku niekorzystnej zmiany kursów oraz zminimalizować koszty zabezpieczenia ryzyka kursowego.

Db Opcja na opcję to idealne narzędzie dla firm startujących w przetargach, w których cena towaru lub koszt realizacji kontraktu są wyrażane w walucie obcej, a co za tym idzie obarczone ryzykiem kursowym. W ramach procesu przetargowego firmy określają z góry parametry cenowe kontraktu, który ma zostać zrealizowany w przyszłości. Aby zminimalizować ryzyko kursowe, firma może zabezpieczyć pozycję walutową już w momencie składania oferty, a więc wtedy, gdy realizacja kontraktu nie jest jeszcze przesądzona. Skorzystanie z dedykowanego rozwiązania zabezpieczającego jakim jest db Opcja na opcję pozwoli - w przypadku niekorzystnej dla przedsiębiorcy zmiany kursu - utrzymać początkową cenę przetargową.   

- db Opcja na opcję to rozwiązanie pozwalające z jednej strony zabezpieczyć ryzyko kursowe z drugiej zminimalizować koszty takiej transakcji. Jest ono skierowane do firm, które nie chcą z góry  ponieść pełnej prowizji za wykupienie klasycznej opcji walutowej w momencie przystępowania do procedury przetargowej z uwagi na brak pewności odnośnie realizacji danego kontraktu – mówi Tomasz Danelski, Dyrektor w Departamencie Rynków Finansowych Deutsche Bank PBC. - W kontekście przetargu warto skorzystać z dedykowanego rozwiązania, ponieważ pozwala ono z góry oszacować koszt zabezpieczenia całej transakcji, co umożliwia firmie na starcie zaproponować konkurencyjną cenę” – dodaje Tomasz Danelski. 

Db Opcja na opcję pozwala firmie nabyć od banku prawo do skorzystania z opcji walutowej w przyszłości. Oznacza to, że firma w pierwszym etapie, tj. w momencie przystąpienia do przetargu, kupuje „opcję matkę” z prawem do późniejszej realizacji „opcji córki” na z góry określonych warunkach.

- „Opcja córka” zostanie zrealizowana w momencie wygrania przetargu i w sytuacji, gdy kurs waluty, w której będzie realizowany kontrakt będzie niekorzystny dla przedsiębiorcy względem kursu przeliczenia określonego w ramach oferty przetargowej. Skorzystanie z tego rozwiązania oznacza, że odstąpienie od transakcji np. w przypadku niewygrania przetargu będzie się wiązać z niższymi kosztami zabezpieczenia niż w przypadku klasycznej opcji walutowej – mówi Tomasz Danelski.

db Opcja na opcję skierowana jest do średnich i dużych przedsiębiorstw startujących w przetargach zagranicznych. W praktyce najczęściej stosowane waluty w przetargach to EUR, USD, CHF i GBP i sporadycznie SEK, DKK, NOK. Deutsche Bank PBC umożliwia zabezpieczanie transakcji we wszystkich walutach wymienialnych.

Deutsche Bank PBC

kk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz

Newsletter dopasowany do Twoich potrzeb!

biznes