BM Alior Bank - GPW Tygodniowy

19.12.2017 08:27  Wiadomości giełdowe
Sytuacja rynkowa

Miniony tydzień, pierwszy z trzech ostatnich w 2017 roku, przyniósł lekkie wzrosty na globalnych rynkach akcji (MSCI ACWI: +0,6%). Hossę kontynuował rynek w USA (S&P500: +0,9%, nowe rekordy na piątkowym zamknięciu, wsparte doniesieniami o wypracowanej wspólnej wersji ustawy podatkowej; jednym z zapisów obniżka CIT od 2018 r. z obecnych 35% do 21%), zwyżkę zanotowały także rynki wschodzące ogółem (MSCI EM w walucie lokalnej: +0,4%), w tym rynek krajowy, notujący zbliżoną do zbiorczego indeksu stopę zwrotu (WIG: +0,3%).

Segment małych spółek kontynuował okres relatywnej siły względem spółek dużych (sWIG80: +1,3% vs. WIG20: +0,3%), neutralnie zachował się mWIG40. Sektorowo indeksom ciążyła energetyka, która oddała większość zwyżki wywołanej zatwierdzeniem 6 grudnia przez Sejm ustawy o rynku mocy.
 
Inwestorzy, po krótkotrwałej euforii, najprawdopodobniej dostrzegli , że pierwsze wpływy z programu są dość odległe (2021 rok), zaś rynek mocy to nie są „darmowe” dodatkowe środki dla spółek energetycznych, ale de facto rekompensata za niezbędne inwestycje w nisko rentowne bloki, bez których stabilność krajowego systemu energetycznego stanęłaby pod znakiem zapytania.

Jednocześnie nadpodaż na krajowym rynku węgla już dawno została zredukowana, a w przyszłym roku podwyżki cena paliwa mogą być nawet dwucyfrowe (jedynie ENEA po przejęciu BOGDANKI wydaje się być podmiotem w pełni zdywersyfikowanym pionowo). W piątek URE nie zgodził się natomiast na podwyżki taryf na 2018 rok w wysokości, w jakiej
oczekiwały spółki energetyczne i w rezultacie, na 2018 rok ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosną średnio o 0,5%. Spadną za to stawki opłat za dystrybucję, średnio o 0,8%.

Więcej informacji w załączniku
 

Notowania WIG
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda