BM BPH: Rynki wróciły do wzrostów

17.08.2012 09:05  Wiadomości giełdowe
Sesja

Podczas świątecznej przerwy na WGPW nic złego nie wydarzyło się na globalnych rynkach i inwestorzy z Warszawy uznali za wystarczający powód do zakupów. W rezultacie powrót po jednodniowej przerwie był bardzo udany i WIG20 jeszcze przed południem zyskiwał przeszło 1%. Motorem napędowym zwyżek był KGHM, który ostatecznie podrożał o 3,9%. Po porannym wybiciu indeks cały czas pozostawał na wysokich poziomach, pomimo że w Europie sesja miała charakter neutralny. Pomogło w tym plusowe rozpoczęcie notowań na Wall Street. Najważniejsze dane dnia nadchodziły zza oceanu. Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych zgodnie z oczekiwaniami pozostały na poziomie sprzed tygodnia, minimalnie gorsza od oczekiwań była liczba rozpoczętych budów nowych domów, a większa od prognoz była liczba pozwoleń na nowe budowy. W kontekście ewentualnego dodruku pieniądza przez Fed odczyty były trudne do jednoznacznej interpretacji. Jeśli inwestorzy nadal liczą na bank centralny USA to mógł im się podobać słabszy od oczekiwań indeks Philly Fed produkcji przemysłowej (-7,1 vs -4,7 pkt). Chyba tak zresztą jest bo koniec sesji w Europie był wyjątkowo udany. WIG20 z kolei do końca utrzymał wysoki poziom i zamknął dzień zwyżką o 1,1% (2344 pkt), przy wyjątkowo wysokich obrotach 986 mln PLN.

Sytuacja techniczna

Poświąteczna sesja rozbudziła nadzieje inwestorów w Warszawie na pozytywną końcówkę tygodnia. Dynamiczny, poranny atak popytu wyniósł kurs indeksu szerokiego rynku w pobliże marcowych szczytów i co ważniejsze do końca sesji sprzedającym nie udało się przeprowadzić skutecznego kontrataku. 0,98% wzrost na zamknięciu pozwolił na wyrysowanie w układzie dziennym białej świecy z długim korpusem, świadczącej o przewadze kupujących w trakcie dnia. Notowania zatrzymały się na poziomie 42 408 pkt a więc 8 pkt powyżej oporu. Fakt ten skłania do poglądu, że popyt nie powiedział jeszcze ostatniego słowa a najbliższy opór na 42 439 pkt, ustanowiony przez szczyt z lutego stoi w zasięgu ręki już w trakcie dzisiejszej sesji. Prowzrostową tendencję potwierdziły wczoraj również obserwowane oscylatory. RSI pokonał swój szczyt z czerwca kierując się w stronę górnego ograniczenia zakresu wahań, charakterystycznego dla rynku wzrostowego, a zatem poziomów nieobserwowanych od lutego. Ruch potwierdza również z każdym dniem umacniający się ADX. Dla indeksu szerokiego rynku trwałe wybicie kursu powyżej obszaru 42 400 -42 439 pkt stanowić będzie mocną prowzrostową przesłankę. Wydostanie się indeksu z rocznej konsolidacji otworzy drogę do zwyżki, która w pierwszej fali dotrzeć może nawet w okolice 44 500 pkt.

INTERFERIE


Spółka opublikowała wyniki finansowe za I półrocze i 2Q 2012 r. Przychody w 1H wyniosły 16,5 mln zł, EBIT -0,120 mln zł a zysk netto 0,476 mln zł.

BM BPH Przychody w 2Q roku spadły o 6,2% a w 1H o 10,2% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Spółka podaje, że spadek przychodów związany był przede wszystkim z prowadzoną inwestycją w Hotelu w Świeradowie Zdroju (niższa frekwencja w obiekcie) oraz brakiem kontynuacji dużego projektu szkoleń dla podmiotów Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A., który w sposób istotny wpływał na wyniki analogicznego okresu roku poprzedniego. Zysk operacyjny w 2Q spadł o 37,7% a w półroczu spółka wygenerowała stratę operacyjną. Główny wpływ na pogorszenie zysku operacyjnego miały koszty ogólnego zarządu wynikające z wynagrodzeń, odpraw i ekwiwalentów dla byłych członków Zarządu. Na poziomie netto w 2Q osiągnięta została strata a w półroczu zysk spadł o ponad 45%, co wg spółki wynika z inwestycji prowadzonych w spółce. Przychody finansowe wzrosły o 580 tys. zł co związane było z dodatnimi różnicami kursowymi oraz wyceną forwardu.

HAWE

Hawe i Alcatel-Lucent Polska podpisały umowę o współpracy zakładającą powołanie podmiotu, który będzie budować sieci szerokopasmowe na Mazowszu.

PGNIG

Spółka rozpoczęła testy złoża gazu w odwiercie Komorze-3K w Wielkopolsce. Jego zasoby to maksymalnie miliard metrów sześciennych paliwa. O odnalezieniu złoża w tym odwiercie PGNIG informował w lipcu. /Parkiet/

SADOVAYA

Produkcja węgla w lipcu spadła o 9,8% w ujęciu rocznym i wyniosła 42,81 tys. ton. Narastająco, po dwunastu miesiącach produkcja wyniosła 266,43 tys. ton (+11,4%). Sprzedaż węgla wyniosła w lipcu 33,92 tys. ton w lipcu br. (-49,6% r/r). Narastająco, po dwunastu miesiącach sprzedaż sięgnęła 420,69 tys. ton (spadek o 37,1% r/r).


...więcej informacji w załącznikuBM BPH

ni


Notowania HAWE
Notowania INTERFERI
Notowania PGNIG
Notowania SADOVAYA
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda