Jesteś w: Strona główna » Giełda » Wiadomości giełdowe

Bogusław Cupiał

11.07.2007 15:28  Wiadomości giełdowe
Cupiał Bogusław - król kabli stawiający na nowoczesną technologię i park maszynowy

W Sosnowcu skończył technikum kolejowe i tam pod koniec lat 80. otworzył sklep z farbami. W 1992 r. wraz ze Zbigniewem Urbanem i Stanisławem Ziętkiem, dysponując zaledwie 315 tys. starych złotych (dziś 31,5 zł), otworzył pierwszy zakład produkcji kabli w Myślenicach. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę, rosnący rynek telefonii chłonął wszystko, co Tele-Fonika, wtedy jeszcze spółka cywilna, zdoła wyprodukować. Trwała telefonizacja wsi i interes z kablami okazał się żyłą złota. Kiedy 10 lat później przekształcano spółkę cywilną w akcyjną, firmę wyceniono już na 150 mln zł.

Cupiał zajął się produkcją światłowodów na dużą skalę, przejął państwowe firmy, w tym Krakowską Fabrykę Kabli, i rozstał się ze wspólnikami.

Bogusław Cupiał, niekwestionowany król kabli, który w 2006 r. na sprzedaży swoich wyrobów zarobił netto ponad 200 mln zł, jest jedynym właścicielem największej w Polsce i czwartej w Europie grupy kapitałowej produkującej kable - Tele-Fonika Kable.

Cupiał od początku stawiał na nowe technologie i kupował nowoczesny park maszynowy. Firma rozwijała się błyskawicznie, a Cupiał spłacił wspólników i w 1998 r. wykupił Krakowską Fabrykę Kabli. Tele-Fonika Kable SA ma pięć fabryk kabli i osiem przedstawicielstw na całym świecie. Spółka w 2006 r. osiągnęła 4,5 mld zł przychodów ze sprzedaży przy 354 mln zł zysku operacyjnego i 201 mln zł zysku netto. 70% produkcji trafia na eksport. Cupiał koncentruje się na produkcji okablowania dla farm wiatrowych (tylko jedna farma to około 100 km kabli). Tele-Fonika pozyskuje też najbardziej prestiżowe kontrakty, choćby na okablowanie stadionu Wembley czy lotniska Heathrow w Londynie.

Dziś 50-letni Cupiał jest też właścicielem klubu sportowego Wisła Kraków SA, nieruchomości, firm zależnych sprzedających wyroby Tele-Foniki w 50 krajach, Centrum Medycznego w Myślenicach, biura turystycznego Kraktel. Udziały Tele-Foniki w rynku krajowym wynoszą 70%. Cupiał coraz częściej myśli o sprzedaniu Wisły Kraków.

Należy do grona najbogatszych Polaków - 6. miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków. W 2007 r. jego majątek został oszacowany na 3,6 mld PLN.

 Tele-Fonika Kable SAPowrót do: Najbogatsi polscy inwestorzy giełdowi w 2007 r.

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda