Ciekawe spółki mijającego tygodnia

30.11.2013 20:36  Wiadomości giełdowe
Ciekawe spółki mijającego tygodnia KGHM - silna przecena akcji wskutek prognozy cen miedzi w 2014 roku 

Na czwartkowej sesji akcje miedziowego giganta potaniały przejściowo o prawie 5%, ciągnąc w dół cały indeks WIG20. Wszystko za sprawą prognozy cen miedzi w roku 2014, którą przedstawił prezes spółki Hubert Wirth. Zakłada ona spadek cen surowca, co z pewnością będzie widoczne w wynikach lubińskiego koncernu. Jednakże zarząd KGHM nie przesądza o spadku zysku netto w nadchodzącym  roku.  Wynik  to  nie  tylko  przychody,  ale  także  strona  kosztowa,  a  spółka intensywnie pracuje nad restrukturyzacją kosztów - zapewnia  prezes Hubert  Wirth. W  tym  roku KGHM zakłada przychody ze sprzedaży równe 18.930 mln PLN, EBITDA na poziomie 5.337 mln PLN oraz zysk netto równy 3.204 mln PLN. 

Kernel - strata netto w I kwartale roku obrotowego 2013/2014

Zgodnie z raportem bieżącym spółki, odnotowała ona w I kwartale roku obrotowego stratę netto w wysokości 33,8 mln  USD  przypisanej  akcjonariuszom  jednostki dominującej wobec zysku netto na  poziomie  36,8 mln USD rok wcześniej. Akcje ukraińskiego koncernu w odpowiedzi na słabe wyniki zostały mocno przecenione, bowiem konsensus rynkowy zakładał zysk netto na równy 17,4 mln  USD.  Natomiast  strata  operacyjna wyniosła 22,8 mln  USD  wobec  prognozowanego przez analityków ankietowanych przez PAP zysku operacyjnego na poziomie 35,6 mln  PLN. Spółka poinformowała, że wyniki gorsze niż w poprzednich okresach są przede wszystkim konsekwencją spadających cen na rynku surowców. Jednakże warto odnotować, że pomimo złych danych dla akcjonariuszy, Kernel poprawił swoją sytuację finansową.  Na  koniec  omawianego okresu obrotowego zadłużenie netto spółki spadło do 711,8 mln  USD  z  912,8  mln  USD  rok
wcześniej.
 
Newag - stopa redukcji na akcję wyniosła 92,55%


Popyt  wśród  inwestorów  indywidualnych  na  akcję  producenta  taboru  kolejowego  był czternastokrotnie wyższy niż liczba zaoferowanych walorów. Warto podkreślić, że mogli się oni zapisać na akcję spółki po 19 PLN za jeden walor wobec ceny ustalonej dla inwestorów instytucjonalnych na poziomie 20,5 PLN. Zaoferowane dyskonto na pewno przyczyniło się do tak dużego popytu, jednakże inwestorzy liczą przede wszystkim na to, że Newag powtórzy sukces PKP Cargo, dzięki któremu akcjonariusze mogli zarobić podczas pierwszego dnia notowań ponad 20%.  O  tym, czy entuzjazm inwestorów nie jest zbyt hurraoptymistyczny, będzie można się przekonać już w nadchodzącym tygodniu, bowiem debiut Newagu jest zaplanowany na 4 grudnia. 

Capital Park - kolejna oferta publiczna na warszawskiej giełdzie 

Spółka w ramach oferty publicznej sprzeda 20.955.314 nowych akcji stanowiących 20,01% kapitału akcyjnego. Cena za jeden walor została ustalona na poziomie 6,5 PLN, a całkowita wartość oferty wynosi 136,2 mln PLN brutto. Co ważne, główni akcjonariusze spółki: Jan Motz- prezes zarządu oraz Jerzy Kowalski- członek zarząd, zdecydowali się na 360-dniowy lock-up od dnia przydziału akcji w ramach oferty publicznej. Priorytetem w wykorzystaniu środków z emisji jest  dla  spółki  deweloperskiej  sfinalizowanie  kluczowych  projektów- Eurocentrum  Office Complex oraz Royal Wilanów w Warszawie. Od rozpoczęcia działalności w 2003 roku grupa przeprowadziła ok. 100 transakcji inwestycyjnych i zarządza obecnie portfelem nieruchomości obejmującym 76 projektów o łącznej powierzchni ok. 250 tys. metrów kwadratowych. Pierwszy dzień notowań PDA Capital Park SA jest zaplanowany na 13 grudnia. 
                  
Maciej Kobylczakpełny tekst Niedzielnej Analizy Rynku Hossy ProCapital w załączniku

auNotowania KGHM

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda