Sławomir Smołokowski

11.07.2007 15:40  Wiadomości giełdowe
Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilewicz – najwięksi monopoliści ropy naftowej

Sławomir Smołokowski urodził się w 1954 r. w Zaporożu na Ukrainie. Od 1993 r. jest obywatelem Polski. Pierwsze większe pieniądze zarobił, grając na klarnecie.

Na początku lat 90. stał się jednym z pierwszych dystrybutorów koncernu Sony na nasz kraj.

Po przyjeździe do Polski razem z Grzegorzem Jankilewiczem (obydwaj są z wykształcenia muzykami) założył firmę handlującą ropą naftową J&S. W 2004 r. Jankilewicz i Smołokowski dopuścili do akcjonariatu J&S dilerów naftowych z Genewy - Marco Dunanda i Daniela Jaeggiego (w sumie nabyli 30% akcji) - oraz Czecha Pavla Pojdla, obywatela Szwajcarii, i Rosjanina Wadima Lineckiego, szefów spółek wchodzących w skład grupy J&S (objęli pozostałe 10% akcji). Na początku lutego 2006 r. ABW przeszukała siedziby J&S Energy w Warszawie i Szczecinie w związku z toczącym się śledztwem w sprawie tzw. mafii paliwowej.

Smołokowski jest także właścicielem hotelu Rialto w Warszawie, współwłaścicielem najnowocześniejszego w Europie studia nagraniowego Sound & More, firmy deweloperskiej Jasnier SA, a także klubu sportowego Sinnet.

Należąca do Mercuria Energy Group (nowa nazwa J&S Group) firma J&S Energy planuje zadebiutować w 2007 roku na warszawskiej giełdzie, a pieniądze z emisji akcji przeznaczyć na budowę zakładów produkcji biopaliw. W marcu 2007 r. Upstream Capital Partners, spółka zależna Mercuria Energy Group, ogłosiła, że planuje zainwestować w ciągu najbliższych kilku lat 250 mln USD (cały projekt ma kosztować miliard dolarów) w założenie spółki Delta Hydrocarbons, której zadaniem ma być zwiększenie wydobycia z już istniejących złóż naftowych i gazowych.

Smołokowski zajmuje 11. miejsce na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" z 2007 r. a jego majątek wycenia się na 3,3 mld PLN.
Mercuria Energy Group
 
Jasnier SAPowrót do: Najbogatsi polscy inwestorzy giełdowi w 2007 r.
 
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda