Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Windykacja

Kobiety z coraz większymi długami

06.06.2017 14:03  Windykacja
Kobiety z coraz większymi długami
 • W ciągu roku średnia wartość zadłużenia kobiet wzrosła o ponad 2 000 zł, przy czym długi mężczyzn zmalały o taką samą wartość.
 • Coraz częściej zadłużone są samotne matki, utrzymujące się ze środków MOPS i 500+.
 • Największe długi ma 43-letnia mieszkanka województwa dolnośląskiego, z zobowiązaniem o wartości ponad 39 mln zł.

Przez lata w Polsce dominowały długi związane z zaciągniętymi kredytami, jednak ta tendencja wyraźnie się zmienia. Niskie płace i podwyżki cen żywności sprawiają, że coraz więcej osób ma problem z regulowaniem bieżących płatności – w tym rachunków za prąd, mandatów i alimentów. Do tej pory zobowiązania finansowe były głównie domeną mężczyzn, jednak stopniowo coraz bardziej zadłużają się również kobiety.

Matka Polka zadłużona

Wśród zadłużonych Polaków niezmiennie dominują panowie - co 13. mężczyzna i co 20. Polka mają  nieuregulowane zobowiązania finansowe. I chociaż udział kobiet wśród dłużników nieco zmalał w ciągu roku (z 38,8 do 38,3%), to przeciętna wartość ich zaległości wzrosła z 16,84 tys. zł do 19,16 tys. zł. Szczególnie jest to widoczne przy przyrównaniu procentowego udziału mężczyzn i kobiet w ogólnym zadłużeniu Polaków. Podczas gdy wartość zadłużenia płci pięknej nieznacznie podniosła się w porównaniu z rokiem ubiegłym, w tym samym czasie męskie długi zmalały o taką samą wartość. Pojawia się więc tendencja do przejmowania przez kobiety obowiązków głowy rodziny i samodzielnego zarządzania finansami.

- Coraz częściej nasi konsultanci trafiają na młode kobiety, młode matki, urodzone pod koniec lat 80-tych. Wiele z nich jest w trudnych sytuacjach, po nieudanych małżeństwach, często nie mają pracy i utrzymują się tylko ze środków MOPS oraz 500+. Mimo wszystko kobiety przejawiają dużą determinację, żeby zapewnić lepszy start życiowy swoim dzieciom, bez długów rodziców  – mówi Aneta Kamińska-Kocot z BEST S.A.

Zadłużeni mężczyźni stanowią 61,8% całości dłużników w Polsce. Co roku dominują w zestawieniach dziesięciu najbardziej zadłużonych Polaków. W aktualnym zestawieniu wśród tej grupy znajduje się 43-letnia mieszkanka województwa dolnośląskiego, z długiem o wartości ponad 39 mln zł. W 2016 roku po raz pierwszy do grupy 10 mieszkańców Polski z największymi zobowiązaniami finansowymi dołączyła druga kobieta (63-letnia seniorka z województwa mazowieckiego, której dług przekroczył 24 mln zł).

A jednak statystyczny dłużnik jest mężczyzną

Statystyczny polski dłużnik to mężczyzna, który posiada 25 352 zł niezapłaconych zobowiązań finansowych. Fakt, iż mężczyźni wysuwają się na prowadzenie w zadłużeniu Polaków, nie jest zastanawiający – w polskim społeczeństwie wciąż dominuje model rodziny, w którym to mężczyźni są głową domu. W związku z inflacją, podwyżkami cen i koniecznością utrzymania rodziny, Polacy miewają problemy ze spłatą podstawowych zobowiązań, co gorsza sięgają wtedy po kredyty, które posłużą im do spłaty wcześniejszych pożyczek. W ten sposób łatwo wpaść w spiralę długów, a wyjść z niej już o wiele trudniej.

- Trudno określić, która płeć lepiej spłaca własne zobowiązania. Każdy przypadek jest bardzo indywidualny i czasami dłużnicy po prostu potrzebują pomocy w zarządzaniu własnymi finansami. Zazwyczaj rozłożenie zadłużenia na raty pozwala im wyjść na prostą – mówi Aneta Kamińska-Kocot z BEST S.A.

Liczba zadłużonych Polaków wzrosła w ciągu roku niemalże o 300 tysięcy osób – w 2016 roku było ich 2 322 408. Łączna suma zobowiązań finansowych wynosi prawie 54 miliardy złotych, które rozkładają się prawie po połowie na zobowiązania kredytowe  (27,8 mld zł) i pozakredytowe (25,89 mld zł).Źródło danych: BIG Info Monitor

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Ja również o firmie BEST mogę mówić w samych superlatywach. Tak bardzo bałem się kontaktu z firmami windykacyjnymi, a z tego co widzę - niepotrzebnie.

  ~Jarek   (28 czerwca 2017 o 01:32)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Ja też mam długi, ale je spłacam. Nie rozumiem osób, które tego unikają - tym bardziej, że firmy windykacyjne potrafią pójść dłużnikowi na rękę... "Best" na przykład rozłożyła moje zobowiązanie na dogodne raty, czego nie udało mi się załatwić z firmą, u której brałem pożyczkę :-).

  ~Eryk   (28 czerwca 2017 o 00:34)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes