Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Windykacja

Windykacja w nowoczesnym wydaniu - czyli jak firma KRUK ułatwia zadłużonym spłatę długu online

29.08.2019 11:07  Windykacja
Windykacja w nowoczesnym wydaniu - czyli jak firma KRUK ułatwia zadłużonym spłatę długu online  Sytuacja ekonomiczna, która towarzyszyła podjęciu ważnej decyzji finansowej, na przykład o zaciągnięciu kredytu, prędzej czy później ulegnie zmianie. Jeśli rozwinie się w niekorzystnym kierunku, spłata długu może okazać się utrudniona lub wręcz niemożliwa. Im dłużej trwa taki stan, tym większe staje się zaległe zadłużenie i tym trudniej wyjść na finansową prostą.

 

Trudności w regulowaniu zobowiązań nie są niczym nadzwyczajnym i mogą przytrafić się każdemu, w tym również osobie będącej dotychczas w komfortowej sytuacji finansowej. O tym, że jest to zjawisko powszechne, niech świadczą wyniki badania „Międzypokoleniowe rozmowy o długach”, które na zlecenie firmy KRUK S.A. przeprowadził instytut TNS Polska. Pokazuje ono, że z zadłużeniem nie radzi sobie średnio co czwarty ankietowany, a aż dwie trzecie badanych dłużników szuka wsparcia u rodziców, rodzeństwa czy innych bliskich osób.

Windykacja należności - oblicz swoje długi

Dłużnicy czasem nie mogą jednak liczyć na pomoc najbliższych albo po prostu nie chcą obciążać ich własnymi problemami. Z czasem dług narasta o odsetki, a nierzadko bywa że po jakimś czasie zostaje przekazany firmie windykacyjnej lub prosto do sądu.

Przekazanie długu firmom zarządzającym należnościami bywa korzystne nie tylko dla pierwotnego wierzyciela, ale również dla osoby zadłużonej. Firmy windykacyjne oferują bowiem szeroką gamę rozwiązań ułatwiających spłatę zadłużenia, dostosowanych pod potrzeby swoich klientów. W artykule wyjaśniamy, jak sprawdzić swoje zadłużenie oraz jak spłacić dług przez internet z pomocą firmy KRUK S.A.

 

BIK i BIG – skarbnice wiedzy na temat zadłużenia i rzetelności płatniczej Polaków


Spora część dłużników szuka odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić zadłużenie i gdzie w ogóle znaleźć informacje na jego temat. To szczególnie nie dziwi, bo żeby móc przygotować skuteczny plan naprawczy i spłacić długi, trzeba dokładnie wiedzieć, ile i komu jest się winnym. Tymczasem wbrew pozorom sprawa nie zawsze jest oczywista: można stracić rachubę w liczbie i kwotach posiadanych zobowiązań, czy też po prostu zapomnieć, że do spłacenia pozostało jakieś zadłużenie. Zdarza się, że zapomniany rachunek za telefon czy mandat stają się z czasem długiem, przejmowanym przez firmę specjalizującą się w odzyskiwaniu należności. Wówczas, poza należną kwotą, nierzadko trzeba dodatkowo ponieść koszty działań windykacyjnych.

pusty portfel - jak spłacić długi

Dzięki instytucjom takim jak Biuro Informacji Kredytowej oraz biura informacji gospodarczej, można w szybki i wygodny sposób sprawdzić rodzaj i wielkość posiadanych długów. Trzeba jednak wiedzieć, że bazy danych tych podmiotów oferują zupełnie inny zestaw informacji. BIK jest przedsiębiorstwem utworzonym przez Związek Banków Polskich i banki prywatne, a jego cel stanowi gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o kredytobiorcach i pożyczkobiorcach. Można w nim znaleźć wpisy na temat spłaconych, spłacanych i niespłaconych zobowiązań, niezależnie czy zostały zaciągnięte w banku, SKOK-u czy firmie pożyczkowej. Co ważne, są to wpisy o spłacie zobowiązań w terminie – budujące Twoją pozytywną historię kredytową, jak i negatywne – przedstawiające zaległą kwotę i czas zwłoki w płatności.

Biura informacji gospodarczej są firmami prywatnymi i prowadzą względem siebie działalność konkurencyjną. Ponieważ każde z nich posiada własny rejestr dłużników, lista nazwisk czy przedsiębiorstw jest różna w zależności od BIG-u. Co ważne, w przeciwieństwie do BIK-u, zajmują się one długami nie tylko wobec podmiotów finansowych, ale również wszelkich innych firm, instytucji państwowych, spółdzielni czy nawet osób prywatnych.
 

Kiedy można trafić do rejestru dłużników?

BIG-ów działa w Polsce aż sześć, w tym należące do Grupy KRUK ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Oznacza to, że dane dłużnika mogą znaleźć się na sześciu różnych czarnych listach. W jakich sytuacjach na nie trafiają?

Biura informacji gospodarczej działają niezależnie od siebie, ale podlegają tym samym regulacjom prawnym – także w zakresie warunków, jakie muszą być spełnione, aby wpisać daną osobę lub podmiot do rejestru dłużników. Lista osób prywatnych obejmuje tych, którzy zalegają ze spłatą minimum 200 zł od co najmniej 30 dni. Jeśli chodzi o nierzetelne przedsiębiorstwa, minimalny czas przeterminowania jest taki sam, ale kwota zadłużenia musi przekraczać 500 złotych. W zależności od BIG-u, na czarną listę mogą dopisywać dłużników albo wyłącznie firmy, albo zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Jeżeli wpisu dokonuje osoba prywatna, niezbędny jest wyrok sądowy. Więcej informacji o tym, jak sprawdzić dłużnika – siebie lub inny dowolny podmiot – można znaleźć na stronie https://erif.pl/, wybierając zakładkę „dla konsumenta” lub „weryfikuj kontrahenta”.
 

Rejestr dłużników – jak sprawdzić zadłużenie i dlaczego warto je kontrolować?

Jeśli informacja o zaległym zadłużeniu znajdzie się w bazie danych choćby jednego z BIG-ów, może pojawić się problem z uzyskaniem kredytu, ze zrobieniem zakupów na raty, a nawet z zawarciem umowy abonamentowej na telefon. Tymczasem, jak wynika z raportu ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, w pierwszym kwartale 2019 roku, w jego bazie danych znajdowało się 58 milionów wpisów, z czego 3,2 mln stanowiły wpisy negatywne. Każda z negatywnych pozycji zmniejsza wiarygodność danego dłużnika, a co za tym idzie, ogranicza mu pole manewru przy korzystaniu z usług i produktów finansowych, telekomunikacyjnych i wielu innych. Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco kontrolować zadłużenie, a w razie otrzymania wezwania do zapłaty, nie ignorować go i szukać porozumienia z wierzycielem.

lupa na klawiaturze

Biuro Informacji Kredytowej, jak również biura informacji gospodarczej, oferują możliwość sprawdzenia posiadanych długów online. Przykładowo, chcąc zweryfikować informacje o sobie w ERIF BIG S.A, wystarczy wejść na stronę infokonsument.pl, zarejestrować się w systemie i potwierdzić dane, a następnie pobrać raport na temat swoich zobowiązań – raz na pół roku można zapoznać się z nim całkowicie bezpłatnie. Raport zawiera informacje o istniejącym zadłużeniu oraz już uregulowanych płatnościach, a także dane kontaktowe wierzycieli. Dzięki tym ostatnim, można szybko skontaktować się z osobami odpowiedzialnymi za obsługę długu i wynegocjować nowe, dogodne warunki spłaty – na przykład rozłożenie zobowiązania na kilka płatności lub obniżenie wysokości rat.
 

Platforma e-kruk.pl, czyli dogodna spłata długu online dla klientów KRUK S.A.

Im dłużej trwa zwłoka w zapłacie należności, tym trudniej jest nie tylko uporać się ze spłatą zobowiązania, ale również zgłosić wierzycielowi trudności finansowe. Dłużników często blokuje poczucie wstydu i lęk przed koniecznością stawienia czoła narosłym problemom. Zawsze warto jednak przemóc się i dążyć do polubownego rozwiązania, bowiem tylko w ten sposób można uniknąć przykrych i kosztownym konsekwencji, w tym postępowania sądowo-egzekucyjnego czy oddłużania komorniczego.

Dzięki takim narzędziom jak platforma internetowa e-kruk.pl, osoby, których dług jest w obsłudze firmy KRUK S.A., mogą dziś w komfortowy dla siebie sposób uporać się z problematycznym zadłużeniem. Klient, którzy otrzymał list od KRUKa, może wejść na stronę: https://e-kruk.pl/ i założyć konto służące do obsługi swojego zadłużenia przez internet. Wystarczy podać numer sprawy, PESEL, e-mail i silne hasło.

wskaźniki zadłużenia

Po aktywacji konta użytkownik widzi aktualny stan zadłużenia, może sprawdzić rodzaje zobowiązań i nie zgubi się w zaległościach płatniczych. Dodatkową zaletą platformy jest możliwość płatności przez internet w ramach spłaty ratalnej dopasowanej do możliwości finansowych użytkownika. Dostępność tej ostatniej sprawia, że aby rozwiązać problemy finansowe, klient nie musi dzwonić do KRUKa, czy umawiać wizyty doradcy terenowego – o warunki spłaty zadłużenia może wnioskować w komfortowy dla siebie sposób, z zacisza własnego domu, o dowolnej porze dnia i nocy.
 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wbrew negatywnym stereotypom, firmy windykacyjne są otwarte na oferowanie rozwiązań ułatwiających regulowanie długów. Dlatego zamiast chować głowę w piasek, czy też czekać aż dług zostanie skierowany do sądu i koszty wzrosną, lepiej jest od razu nawiązać kontakt z przedstawicielem takiej firmy lub – w przypadku długu w KRUKu – skorzystać z możliwości platformy internetowej e-kruk.pl.

Warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest zwrócić się do wierzyciela od razu, gdy tylko pojawią się trudności finansowe. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu, wpisu do rejestru dłużników, a także dodatkowych kosztów.

Więcej o tym, jak radzić sobie z problematycznym zadłużeniem i wyjść na finansową prostą można przeczytać na stronie: https://e-kruk.pl/jak-sprawdzic-zadluzenie/.

 


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes