Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Windykacja

Windykator a komornik - czym się różnią

06.12.2018 13:19  Windykacja
Windykator a komornik - czym się różnią W systemie powszechnych skojarzeń ani windykator, ani komornik nie są zawodami, o których społeczeństwo myśli szczególnie ciepło. Często bywa jednak tak, że te dwie funkcje są ze sobą mylone. Tymczasem różnica pomiędzy działaniami windykatora, a komornika jest bardzo istotna.

Z tekstu dowiesz się:

 • kim jest windykator,
 • jakie są jego obowiązki i możliwości,
 • czego nie może windykator,
 • kim jest komornik,
 • co może, a czego nie,
 • jakie prawa ma dłużnik.

Kim jest windykator?

Windykator zwykle wynajmowany jest przez wierzyciela, czyli osobę lub instytucję, której ktoś zalega z płatnościami. Jego zadaniem jest odzyskanie od dłużnika pieniędzy na drodze pozasądowej. Może zatem stosować wszelkie możliwe środki, oczywiście w granicach prawa, by w jak najszybszy czasie odzyskać dług.

Jak działają firmy windykacyjne? Pole działania jest tutaj bardzo szerokie. Pamiętajmy, że zwykły monit o zaległe, przykładowe 23.40 zł, jest już rodzajem windykacji. Często zalegający z płatnością w ogóle o niej nie wie.

W naszym skomplikowanym systemie czasem możemy zwyczajnie pominąć jakąś fakturę i być komuś dłużnym, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego windykacja nie powinna być kojarzona z filmowym, brutalnym odzyskiwaniem długów. Zwykle stanowi ona jedynie przypomnienie o zaległościach lub zwyczajne wejście na drogę wyjaśnienia sprawy.

Co może windykator terenowy, czyli jego obowiązki

Pamiętajmy o tym, że windykator robi wszystko, by proces spłacenia długu zakończył się na drodze pozasądowej oraz by nie wkroczył do działania komornik. Obu stronom powinno więc zależeć na czasie i ugodzie – leży to zarówno w interesie wierzyciela, jak i zadłużonego.

Dlatego zawsze w pierwszej kolejności, gdy zdarzy nam się sytuacja, w której świadomie lub nieświadomie znajdziemy się w polu działań windykatora, musimy przyjąć postawę współpracującą.

Kontakt z dłużnikiem może mieć różne formy:

 • telefoniczną,
 • e-mailową,
 • listowną,
 • osobistą.

Zwykle wiąże się on z konkretnym ustaleniem terminu spłaty długu. Czasem potrzebne są negocjacje z dłużnikiem.

Koniecznym jest ustalenie czasu spłaty, a później trzymanie się owej umowy. Dlatego ważne jest, by był to realny termin. Nie zdziwmy się jednak, jeśli windykator będzie ponaglać. Kontaktowanie się z dłużnikiem w celu przypomnienia o ustaleniach to część jego pracy.

 

Czego nie może windykator?

Wokół funkcji windykatora narosło wiele mitów. Wyjaśnijmy więc, czego nie może windykator:

 • wejść do mieszkania dłużnika bez jego zgody;
 • zająć majątku dłużnika;
 • upubliczniać informacji o zaległościach dłużnika (ani w rozmowie z innymi ludźmi, ani poprzez inne działania takie jak zamieszczanie informacji w sieci, rozwieszanie informacji wokół miejsca zamieszkania dłużnika, nie może też kontaktować się z jego zakładem pracy, pracodawcą, etc.);
 • uciekać się do technik niezgodnych z prawem (zastraszanie dłużnika, groźby, nękanie, uporczywe próby kontaktu);
 • używać jakichkolwiek form agresji (windykator nie ma prawa podnosić na dłużnika głosu, odnosić się do niego bez należytego szacunku, etc.);
 • kłamać na temat konsekwencji niespłacenia długu (windykator nie może rozpowszechniać nieprawdziwych informacji na temat konsekwencji niespłacenia długu, wyolbrzymiać ich, wprowadzając dłużnika w błąd).

Kim jest komornik?

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z komornikiem. Komornik jest funkcjonariuszem publicznym przy sądzie rejonowym. Jego zadaniem jest wyegzekwowanie likwidacji długu na drodze sądowej.

Zajmuje się wykonywaniem czynności egzekucyjnych. Oznacza to, że działa na podstawie np. orzeczenia sądu, bankowego tytułu egzekucyjnego i robi wszystko, by uzyskać od zadłużonego kwotę zadłużenia i ewentualne odsetki.

Co może komornik?

Niejednokrotnie w mediach słyszy się o nadużyciach lub pomyłkach komorników. Ważne jest to, by wiedzieć, co naprawdę należy do jego obowiązków i jakie jest pole jego działań.

 • dostarczanie zawiadomień

Jednym z zadań komornika jest dostarczanie sądowych zawiadomień. Doręcza również zażalenia, protesty, obwieszczenia, zawsze z potwierdzeniem odbioru i wskazaną datą.

 • może wejść do mieszkania dłużnika siłą

Nawet jeśli nie wpuścimy go dobrowolnie do naszego mieszkania, z pewnością wróci w asyście policji. Wszystko jednak odbywa się zgodnie z literą prawa. Nie ma mowy o brutalności, a za fizyczny lub słowny atak na komornika mogą grozić nam konsekwencje prawne.

 • może zająć majątek dłużnika

Co to oznacza? Komornik od razu zabiera wybrane rzeczy lub wpisuje je do rejestru. Te wpisane mogą być jeszcze używane przez dłużnika, jednak nie może się ich pozbyć ani sprzedać, ponieważ trafią na licytację. Ważną kwestią jest to, co może zabrać komornik: vivus.pl/moje-finanse/poradnik-pozyczkobiorcy/ile-moze-zabrac-komornik/.

 • może zająć wynagrodzenie dłużnika

Komornik ma możliwość zajęcia określonej części wynagrodzenia dłużnika, a także jego emerytury czy renty. Nie może jednak pozbawić dłużnika podstawowych środków do życia.

 • licytacja ruchomości i nieruchomości

Zadaniem komornika jest odzyskanie długu, czego ostatecznym krokiem jest licytacja majątku.

Czego nie może komornik?

Skoro już poznaliśmy prawa i obowiązki komornika, warto mieć świadomość, czego komornikowi robić nie wolno.

 • negocjować warunków spłaty długu

Komornik nie ma możliwości negocjowania z dłużnikiem odroczenia wyroku ani wypracowania wspólnego stanowiska. Jest wykonawcą postanowienia wierzyciela i jeśli chcemy cokolwiek zmienić lub mieć jakikolwiek wpływ na sytuację, możemy próbować załatwić to wyłącznie bezpośrednio z wierzycielem.

 • zająć tak zwanych „rzeczy nietykalnych”

Są pewne rzeczy, których komornik nie ma prawa zająć, np. odzież, pościel, bielizna, odzież robocza, zapasy żywnościowe, opał i wiele innych

 • być agresywnym wobec dłużnika

Cały trudny proces egzekucji długu powinien odbyć się zgodnie z prawem i najwyższymi standardami zachowania.

Dłużnik ma swoje prawa

Zarówno w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z windykacją, jak i z komornikiem, musimy mieć świadomość swoich praw: vivus.pl/moje-finanse/najnowsze-porady/na-czym-polega-windykacja-i-jakie-prawa-ma-dluznik/), ale również praw, które posiada windykator czy komornik.

Nie chodzi o to, by twardo stawać przeciwko ludziom wykonującym swoje obowiązki, podczas gdy to my popełniliśmy błąd i jesteśmy winni. Chodzi o to, że prawo jest prawem i często stoi ono po naszej stronie, nawet gdy o tym nie wiemy.

Przede wszystkim należy jednak pamiętać o tym, by za wszelką cenę nie dopuścić do takich sytuacji. Jeśli się jednak wydarzą, nie warto ignorować windykacji, bowiem kolejny krok, czyli droga sądowa i komornik mogą być bardzo trudnym przeżyciem zarówno finansowo, jak i emocjonalnie.

Materiał sponsorowany przez Vivus


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
biznes