Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Windykacja

Zatory płatnicze kulą u nogi sektora MŚP

04.05.2017 10:31  Windykacja
Nieterminowe płatności ze strony Klientów stwarzają niemałe bariery na drodze rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Roczne zatory płatnicze w przypadku polskich firm wynoszą obecnie ponad 100 mld zł. Problem ten w połączeniu z ograniczeniami w kredytowaniu może poważnie naruszyć płynność finansową, a nawet doprowadzić do upadłości.

Z projektu badawczego „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, przeprowadzanego od 2009 roku przez Krajowy Rejestr Długów oraz Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, wynika, że w styczniu br. zatory płatnicze szacowano na ponad 100 mld zł. Mimo że Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP – to wskaźnik obrazujący poziom zatorów płatniczych w polskiej gospodarce; im wyższą ma wartość, tym mniejsze problemy firmy mają z odzyskiwaniem należności) w czwartym kwartale 2016r. wzrósł z 90,7 do 91,3 punktu i znajduje się zaledwie 0,4 punktu procentowego poniżej swojego rekordu, to problemy z zatorami płatniczymi pozostają nadal istotną bolączką sektora MŚP.

Średni czas oczekiwania na zapłatę w czwartym kwartale 2016 roku wyniósł 3 miesiące i 3 dni, co oznacza, że był o ponad tydzień dłuższy niż w poprzednim kwartale. Zwiększył się przy tym odsetek faktur niezapłaconych w terminie oraz kosztów związanych z nieterminowymi płatnościami. Przeciętny okres przeterminowania należności wzrósł z 2 miesięcy i 25 dni do 3 miesięcy i 3 dni. Poprawie uległy natomiast oceny i prognozy firm.  Im mniejsza firma, tym silniej koszty związane z nieterminowymi płatnościami obciążają jej budżet. Jeśli chodzi o największe przedsiębiorstwa odsetek wynosi 1-2 procent. Natomiast w przypadku firm zatrudniających do 9 pracowników koszty te sięgają aż 7 procent.

 Nowelizacja prawa wspomoże przedsiębiorców

Około 71% przedsiębiorców z sektora MŚP narzeka na problemy z nieuregulowanymi długami ze strony nieuczciwych kontrahentów. Rozwiązaniem ma być pakiet wierzycielski. Ustawa, która daje firmom narzędzia do dokładniejszej weryfikacji kontrahenta i szybszego odzyskania należności może wejść w życie 1 czerwca 2017r. Biura Informacji Gospodarczej mają dać przedsiębiorcom szczegółową wiedzę na temat kontrahenta. Nowelizacja zakłada integrację przez BIG-i danych z rejestrów publicznych, takich jak PESEL, CEIDG czy KRS. Ministerstwo Finansów pracuje również nad stworzeniem rejestru dłużników podatkowych tzw. Rejestru Należności Publicznoprawnych. Dzięki temu w jednym raporcie pobranym z BIG-u, przedsiębiorca otrzyma kompleksową informację o swoim kontrahencie. Dodatkowo biuro po nowelizacji będzie mogło tworzyć oceny wiarygodności płatniczej (scoringi) przedsiębiorców, co może wpłynąć na zmniejszenie zatorów płatniczych. 

Jakie kroki może podjąć przedsiębiorca?

Przedsiębiorcy chcący odzyskać należności za wykonane usługi lub sprzedane produkty, korzystają z różnych form windykacji. Ich celem jest przecież korzystny wizerunek solidnego partnera biznesowego, z którym warto współpracować. Rosnąca wiedza o dostępnych możliwościach pozbycia się zatorów płatniczych sprawia, że przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na kredyty obrotowe, umożliwiające regulowanie bieżących zobowiązań przy braku gotówki. Jednak nie rzadko proces uzyskania kredytu przedłuża się w czasie lub też bank odmawia jego uruchomienia. – Alternatywą może być szybkie finansowanie w postaci pożyczki przeznaczonej dla firm z sektora MŚP, oferowanej m.in. przez Aforti Finance S.A. Rozwiązaniem jest również sprzedaż należności do firmy windykacyjnej, która prowadzi monitoring należności, windykację polubowną i postępowania sądowe. Usługi tego typu świadczy Aforti Collections S.A. – tłumaczy Paweł Opoka, Dyrektor Zarządzający Sprzedażą w Aforti Holding S.A.

Innym sposobem na otrzymywanie należności w terminie jest faktoring. Usługa ta polega na wykupieniu wierzytelności firmy przez tzw. faktora, czyli firmę udzielającą finansowania. Dzięki tej transakcji przedsiębiorca otrzymuje pieniądze niedługo po wystawieniu faktury i co ważne –  niezależnie od tego, w jakim terminie jego kontrahent faktycznie uiści opłatę. Firma faktoringowa finansuje zazwyczaj 80–90 proc. wartości wierzytelności. Pozostała kwota, pomniejszona o prowizję, trafia na konto przedsiębiorcy w momencie spłaty należności przez kontrahenta. W ten sposób dłużnicy mają czas na spłacenie swoich zobowiązań. – Aforti Holding S.A. zamierza stworzyć kompleksowy pakiet usług dla firm z sektora MŚP. W związku z tym niewykluczone jest, że faktoring znajdzie się w naszej ofercie obok usług windykacyjnych, wymiany walut i szybkiego finansowania przedsiębiorstw – wyjaśnia Paweł Opoka.

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Przejściowe problemy finansowe kontrahentów nie muszą wiązać się z utratą płynności naszej firmy.Przedsiębiorców, którzy potrzebują kredytu firmowego na rozwój zapraszamy do skorzystania z oferty Kredyt Market. Możliwa kwota uzyskania pożyczki to od 10 do 50 tys. zł, oprocentowanie wynosi 9,5% w skali roku, a nasza prowizja - 2,5% wypłaconej kwoty. W celu zyskania szczegółowych informacji zapraszamy do naszego kalkulatora kredytmarket.com

  Doradca KredytMarket   (25 października 2017 o 23:08)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  0%
 • Niestety w ciągu minionego roku czas rozpatrywania spraw przez sądy uległ wydłużeniu. Taka rzeczywistość KRD, faktoring nic nie pomoże. Trzeba po trzech miesiącach kierować sprawę do sądu, a jak dłużnik zapłaci ją wycofać. Jak ktoś zwleka rok czasu może liczyć straty, a firma faktoringowa przyjdzie szybciej do niego niż ściągnie należność od dłużnika.

  ~sadinternetowy_pl   (8 maja 2017 o 16:13)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes