APLISENS: Zysk netto większy o 15,2%. Unia Europejska motorem wzrostów

10.09.2018 08:01  Wyniki spółek
APLISENS: Zysk netto większy o 15,2%. Unia Europejska motorem wzrostów
Skonsolidowane przychody producenta aparatury kontrolnopomiarowej (AKPiA) w I połowie 2018 roku wyniosły 48,8 mln zł (+5,4% r/r), zysk operacyjny 8,8 mln zł (+12,7% r/r), EBITDA 12,2 mln zł (+9,1%), a wynik netto 7,5 mln zł (+15,2% r/r). Na tle podstawowych rynków sprzedażowych pozytywnie wyróżniła się Unia Europejska. Grupa planuje dywersyfikację rynków i wejście do Stanów Zjednoczonych i Turcji. 

Największą dynamiką wzrostu odznaczył się rynek Unii Europejskiej, gdzie przychody wyniosły 11,8 mln zł (+18,8% r/r). Sprzedaż na terenie dawnej WNP osiągnęła poziom 19,5 mln zł (+10,8% r/r). Przychody z rynku krajowego pozostały na zbliżonym poziomie, tj. 14,7 mln zł (+0,5% r/r).
 
W Europie największymi wzrostami odznaczają się kraje skandynawskie, ale także Rumunia. Jednak najbardziej znaczącym kierunkiem pozostają Niemcy. Zakładane w strategii 14% wzrostu na rynku UE, wydaje się niezagrożone, a nawet istnieje szansa na lekkie przekroczenie tej wartości. Spowolnienie dynamiki na rynku dawnej WNP to wpływ m.in. sankcji gospodarczych nakładanych na Rosję i słabnącego rubla, ale myślę, że III kwartał powinien być lepszy. Nadal zakładamy, że w wynikach za cały 2018 rok Wschód odznaczy się 10% wzrostem. Natomiast w Polsce nadal odczuwamy spowolnienie inwestycji w energetyce, stąd zbliżona wartość tegorocznych wyników do tych z ubiegłego roku. Należy pamiętać, że sezonowo drugie półrocze jest lepsze od pierwszego, pozostajemy więc dobrej myśli – mówi Adam Żurawski prezes APLISENS S.A.
 
W pierwszej połowie 2018 roku inwestycje wyniosły 7,1 mln zł. Do końca roku spółka zamierza przeznaczyć na ten cel około 20 mln zł. APLISENS angażował środki m.in. w nowe maszyny i urządzenia produkcyjne (4 mln zł) oraz badania, rozwój i certyfikaty (1,1 mln zł). Prezes wyjaśnia, że największą uwagę spółka poświęca rozbudowie zakładu produkcyjnego w Radomiu, na którą w pierwszym półroczu br. przeznaczono 1,5 mln zł. 
 
Wspomniana inwestycja pochłonie około 11 mln zł, przy czym część tej kwoty może być przełożona na następny rok. Inwestycja ta pozwoli nam na produkcję innowacyjnych przepływomierzy elektromagnetycznych, których sprzedaż powinna w najbliższych latach dynamicznie rosnąć. Zakładamy, że uda nam się uruchomić produkcję jeszcze w pierwszej połowie 2019 roku – dodaje prezes.
 
Warszawska spółka konsekwentnie poszukuje nowych kierunków zbytu. Na celowniku znalazły się m.in. Stany Zjednoczone oraz Turcja.
 
Liczymy, że już w 2019 roku, po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów, będziemy mogli dostarczać nasze urządzenia na teren Stanów Zjednoczonych. Turcja, mimo problemów gospodarczych, to olbrzymi rynek zbytu, na którym z pewnością znajdzie się dla nas miejsce. Planujemy w okresie najbliższych miesięcy utworzyć tam spółkę i ruszyć ze sprzedażą urządzeń – komentuje Adam Żurawski.
 
APLISENS od lat dzielił się zyskiem z akcjonariuszami wypłacając dywidendę wartą 0,25-0,30 zł na akcję. 19 lipca br. roku wypłacił ponad 4 mln zł dywidendy, co daje 0,32 zł na akcję. Niedługo potem, bo na przełomie lipca i sierpnia, spółka nabyła 255 tys. akcji własnych po 12,8 zł. Zakupione akcje zostaną przeznaczone na program motywacyjny. 
 
Dodatek do wynikowej informacji prasowej
6 września br. Spółka zawarła umowę, na mocy której objęła 100% akcji w spółce CZAH-POMIAR. Na cenę składa się kwota pierwszej raty w wysokości 7,7 mln zł oraz kwota drugiej raty, której wysokość uzależniona będzie od sprzedaży zrealizowanej przez CZAH-POMIAR w 2018 roku do jednego z głównych jej odbiorców i może wynieść maksymalnie 1,5 mln zł.
 
CZAH-POMIAR jest śląskim producentem czujników do pomiaru temperatury. Jego średnioroczne przychody ze sprzedaży za lata 2015-2017 wyniosły 8 mln zł, a średnioroczny zysk netto 0,8 mln zł.. W pierwszym półroczu br.  CZAH-POMIAR wypracował przychody na poziomie 4,8 mln zł, a rentowność zysku netto wyniosła 10%.
 
Przejęcie CZAH-POMIAR stanowi element strategii zarówno zwiększania skali działalności, jaki i  dywersyfikacji produktowej. Połączenie sił pozwoli na znaczne zoptymalizowanie oferty – mówi Adam Żurawski, prezes APLISENS S.A.

APLISENS S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda