BDM: Instal Kraków Raport Analityczny "Kupuj"

04.12.2017 09:23  Wyniki spółek
Od czasu naszej ostatniej rekomendacji (16/05/2017, Kupuj) kurs Instalu Kraków podlegał sporym wahaniom. W czerwcu spółka była handlowana już po ponad 18,0 PLN, by obecnie spaść do poziomów ostatni raz widzianych ponad rok temu. Po 1-3Q’17 wynik netto wynosi 9,6 mln PLN (+15% r/r), głównie dzięki mocnemu segmentowi deweloperskiemu.

Ostatni komunikat o zwiększeniu strat we Frapolu w 4Q’17 jest niemiłą niespodzianką (pokłosie końcowego czyszczenia
mało rentownych kontraktów montażowych). Na poziomie skonsolidowanym nie spodziewamy się jednak, by zysk netto za 2017 miał nie osiągnąć poziomu ok. 10 mln PLN. Pozytywnie 4Q’17 powinna kontrybuować deweloperka. Spółka będzie księgować końcową sprzedaż z projektu Sołtysowska. Dodatkowo prawdopodobne jest rozpoczęcie przekazań mieszkań w projekcie Nowy Przewóz 5.0, który w naszych prognozach ujęty jest głównie w 2018 roku.

Zakładamy, że spółka, korzystając z dobrego rynku mieszkaniowego w Krakowie, w kolejnych latach będzie sukcesywnie
czerpać ze zbudowanego na przestrzeni wielu lat banku ziemi. W 2018 roku spodziewamy się także braku negatywnej kontrybucji Frapolu, co powinno wspierać wyniki skonsolidowane. Uważamy, że spółka pozostaje mocno niedowartościowana względem posiadanych aktywów.

Utrzymujemy zalecenie Kupuj przy wycenie na poziomie 20,1 PLN. Wyniki 3Q’17 okazały się lepsze niż zakładaliśmy. EBIT wyniósł 6,4 mln PLN (ok. 78% powyżej naszych oczekiwań) i został zbudowany przede wszystkim przez rezultat segmentu deweloperskiego. W perspektywie 4Q’17 spółka ma do zawiązania rezerwę w Niemczech na ok. 0,7 mln PLN oraz stratę
związaną z aktualizacją kontraktów we Frapolu (szacujemy, że wpływ z tego tytułu na EBIT może wynieść 2,5-3,0 mln PLN). Uważamy jednocześnie, że wspomniane negatywne zdarzenia uda się przykryć dobrymi wynikami segmentu deweloperskiego.
 
W 4Q’17 spółka będzie nadal księgować końcową sprzedaż z projektu Sołtysowska (ok. 50-60 mieszkań). Dodatkowo na przełomie roku powinny zacząć się przekazania mieszkań w projekcie Nowy Przewóz 5.0. Przyjmujemy konserwatywnie, że z projektu w 4Q’17 na wyniki trafi ok. 20% dotychczasowej sprzedaży.

Natomiast reszta zostanie rozpoznana w głównie w 1Q’18 oraz w kolejnych kwartałach. W budowie jest obecnie jeszcze jeden projekt przy ul. Przewóz, którego ukończenie planowane jest na 4Q’18 (mieszkania nie trafiły jeszcze do sprzedaży). W 2018 roku zakładamy, że Frapol osiągnie co najmniej break-even na poziomie EBIT (vs ok. 6 mln PLN straty w
2017 roku), co już w samo w sobie powinno wyraźnie wspomóc wyniki skonsolidowane.

W segmencie budowlanym zarząd wskazuje na ożywienie w postępowaniach przetargowych, jednocześnie obserwowany wzrost cen materiałów budowlanych oraz niedobory po stronie pracowników/podwykonawców skłaniają spółkę do ofertowanie po wyższych cenach.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Dom Maklerski BDM SA

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda