Grupa Lubawa: 70 mln zł przychodów i 3,9 mln zł zysku netto w I kw. 2019 r.

24.05.2019 12:08  Wyniki spółek
Grupa Lubawa: 70 mln zł przychodów i 3,9 mln zł zysku netto w I kw. 2019 r.
Zgodnie z najnowszymi danymi finansowymi, sprzedaż Grupy w I kw. br. kształtowała się na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu przed rokiem. Wynik finansowy odnotował jednak spadek, za sprawą niższej sprzedaży w segmencie tkanin. Bardzo dobry kwartał odnotował segment sprzętu specjalistycznego.

W I kw. największym obszarem działalności Grupy pozostawał segment materiałów reklamowych, którego przychody poza Grupę wyniosły 29,7 mln zł i były niższe o 11% rdr. Przełożyły się jednak na 4,2 mln zł wyniku segmentu, co oznacza poprawę o 41% rdr.
 
- Poprawa wyniku w tym obszarze była w dużej mierze rezultatem redukcji kosztów stałych i części kosztów bezpośrednio produkcyjnych. Złożyły się na nią też wyższe marże części produktów oraz korzystna, w analizowanym okresie, sytuacja kursowa – wyjaśnia Marcin Kubica, Prezes Zarządu LUBAWA S.A.
 
W segmencie tkanin Grupa odnotowała 22,4 mln zł przychodów,co jest wielkością niższą o 30% rdr. Wynik segmentu wyniósł -0,7 mln zł wobec 7,5 mln zysku zł przed rokiem. 
 
Zobacz także: Grupa Lubawa zwiększyła sprzedaż i wyniki
 
- Na niższe wyniki w segmencie tkanin wpłynęło przede wszystkim przesunięcie realizacji części wyżej rentownych kontraktów, które w ubiegłym roku zostały zrealizowane w I kw. Oczekujemy, że te kontrakty będą realizowane w kolejnych kwartałach br., powinno się to korzystnie przełożyć na wyniki segmentu i całej Grupy Kapitałowej – komentuje Prezes Marcin Kubica.
 
Istotny wzrost sprzedaży w ubiegłym kwartale Grupa wykazała w segmencie sprzętu specjalistycznego, w ramach którego realizuje zamówienia dla służb mundurowych. Przychody segmentu wyniosły 15,4 mln zł wobec 2,5 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przełożyły się na 1,3 mln zł wyniku segmentu, czyli o 3,1 mln zł więcej rdr. Działająca w segmencie Lubawa S.A. wykazała jednostkowo 15,5 mln zł przychodów i 1,1 mln zł wyniku netto, co oznacza poprawę odpowiednio o 10,8 mln zł i 3,1 mln zł rdr.
 
- Zazwyczaj pierwszy kwartał jest okresem niższej sprzedaży w Lubawie, jednak w tym roku pozyskaliśmy kilka zamówień, w tym dwa kontrakty na kamizelki kuloodporne dla Policji, których realizacja w wpłynęła pozytywnie na wyniki. W bieżącym roku będziemy aktywnie ofertować służby mundurowe, jednak większej liczby przetargów i kontraktów spodziewamy się tradycyjnie w końcówce roku – wyjaśnia Marcin Kubica, Prezes Lubawy.
 
Ostatecznie, po I kw. skonsolidowane przychody Grupy wyniosły 70 mln zł, czyli kształtowały się na poziomie zbliżonym do I kw. ubiegłego roku (70,1 mln zł). Zysk netto wyniósł 3,9 mln zł wobec 6,3 mln zł przed rokiem. 
 
- Oczekujemy, że cały 2019 r. będzie dla Grupy Lubawa okresem dużej aktywności, związanej m. in. ze zwiększeniem obecności Grupy Lubawa na rynkach zagranicznych, a także rozwojem i przebudową oferty produktowej, w tym pracami nad zaawansowanymi rozwiązaniami dla służb mundurowych – podsumował Prezes Marcin Kubica w Liście do Akcjonariuszy.
 
Grupa poinformowała także o sprzedaży 49% udziałów spółki Isabella PL, która prowadzi produkcję namiotów i przedsionków do przyczep kempingowych z komponentów dostarczanych przez dwie spółki Grupy Lubawa – Mirandę i Litex Promo. Łączna cena sprzedaży udziałów wyniosła 5,99 mln zł. 
 
- Zakładamy, że Isabella PL w przewidywalnym okresie nadal pozostanie odbiorcą produktów Grupy Lubawa, natomiast wraz z naszym partnerem uznaliśmy, że formuła joint venture nie jest już optymalna. Spodziewany pozytywny wpływ transakcji na wyniki skonsolidowane II kwartału to około 5 mln zł – podsumowuje Prezes Kubica.

Grupa Kapitałowa Lubawa 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Paweł Szczepanik przedstawia: ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM W STRATEGIACH BEZ STOP LOSS | Analiza techniczna   Rynek kredytów mieszkaniowych Okiem ANALITYKA #39, Bartosz Turek (15.02.2019)
 

Notowania LUBAWA
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda