Grupa PKP spodziewa się 'nie gorszego' r/r wyniku finansowego za 2018 r.

23.01.2019 13:26  Wyniki spółek
Grupa PKP spodziewa się 'nie gorszego' r/r wyniku finansowego za 2018 r. Grupa PKP ocenia wstępnie, że w 2018 r. osiągnęła wynik finansowy nie gorszy niż rok wcześniej i widzi perspektywę znacznego wzrostu wyników w kolejnych latach, m.in. dzięki korzyściom płynącym z nadania grupie formy holdingu, poinformował prezes Krzysztof Mamiński.

"Grupa PKP za 2017 r. osiągnęła wynik netto w granicach 600 mln zł na plusie. Mam nadzieję, że 2018 r. nie będzie z wynikiem gorszym; na pewno będzie z wynikiem ponad 0,5 mld zł zysku. Jestem przekonany, że w kolejnych latach - bo ten proces i oszczędności z tego nie będą w jeden rok - pozwolą postawić sobie cel, żeby w wynikach finansowych zbliżać się w kierunku 1 mld zł netto" - powiedział Mamiński podczas panelu dyskusyjnego "Odbudowanie potencjału ekonomicznego polskiej kolei" na I Kongresie Rozwoju Kolei.

Według prezesa, takiemu wzrostowi wyników sprzyjać miałoby m.in. nadanie Grupie PKP struktury holdingowej, nad czym obecnie prowadzone są prace. Mamiński podkreślał, że holding pozwoli m.in. na szereg oszczędności kosztowych np. w obszarze zakupów czy usług IT, przy jednoczesnym zachowaniu autonomiczności spółek wchodzących w jego skład.

W maju ub.r. członek zarządu PKP S.A. Andrzej Olszewski poinformował, że skonsolidowany zysk netto Grupy PKP wyniósł ok. 653 mln zł w 2017 r., a zysk jednostkowy PKP S.A. - ponad 192 mln zł.

W skład Grupy PKP wchodzą PKP S.A., czyli spółka matka, oraz 10 spółek świadczących usługi m.in. na rynku kolejowym, energetycznym i
teleinformatycznym. Działania spółek grupy nadzoruje i koordynuje PKP S.A. - wyznacza im cele i dba o ich realizację.

ISBnews

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda