PGNiG Raport Analityczny "Akumuluj"

14.03.2018 09:07  Wyniki spółek
Po dobrym zachowaniu kursu w grudniu i styczniu, notowania PGNiG wróciły w okolice 6,0 PLN, czyli poziomów, przy których wydawaliśmy ostatnią rekomendację (08/12/2017, Akumuluj z ceną docelową 6,55 PLN). Spółka pokazała już wstępne wyniki za 4Q’17.

Oczyszczona EBITDA nieznacznie wzrosła o 1% r/r. Oznacza to lekką poprawę względem poprzednich kwartałów (w 2Q’17 i 3Q’17 spółka notowała erozję r/r). Inwestorów mogły jednak rozczarować słabe wyniki w segmencie Obrotu oraz styczniowa obniżka taryf dystrybucyjnych.

Zwracamy jednocześnie uwagę, że trudno wyobrazić sobie, by segment Obrotu generował ujemną roczną EBITDA w długim terminie: i) krajowy rynek został w ostatnim czasie uregulowany pod kątem pozycji PGNiG, ii) zbliża się termin rozstrzygnięć w sprawie zmiany formuły cenowej w kontrakcie jamalskim.

Natomiast w obszarze Dystrybucji zakładamy, że obniżenie taryf (głównie pochodna relatywnie niskich rentowności obligacji w latach 2016-17) jest przejściowe. Zwracamy także uwagę, że wyniki Wydobycia w 2018 roku powinny być wspierane przez wyższe ceny węglowodorów.

Uważamy, że obecne poziomy są atrakcyjne do ponowienia naszej rekomendacji Akumuluj. Utrzymujemy cenę docelową na poziomie 6,55 PLN. Zwracamy uwagę, że wycena nie uwzględnia potencjalnego one-off’a w postaci potencjalnej płatności retroaktywnej w arbitrażu z Gazpromem.

URE obniżyło taryfę PSG w dystrybucji o ponad 7% (poprzednia obowiązywała aż od 2014 roku). To nieco więcej niż
się spodziewaliśmy (w poprzedniej rekomendacji zakładaliśmy obniżkę o 4%). Przy stałej bazie kosztowej, 1% obniżki
to około 40-50 mln PLN mniej EBITDA w skali roku. Zwracamy jednocześnie uwagę, że jednym z czynników decydujących o poziomie taryfy jest rentowność obligacji 10Y - taryfa budowane jest na bazie kosztu + zwrot z kapitału WACC x WRA). Obecnie jesteśmy już w fazie wzrostowej rentowności na rynku obligacji – kolejne taryfy powinny by dla spółki korzystniejsze
 
Więcej informacji w załączniku

Dom Maklerski BDM SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda