Pięć lat walutowej rewolucji

20.04.2015 18:03  Wyniki spółek
Pięć lat walutowej rewolucji Dokładnie pięć lat temu, w kwietniu 2010 roku, powstał w Polsce startup, który umożliwił wymianę waluty przez internet. InternetowyKantor.pl, bo o nim mowa, obecnie ma już 180 tys. klientów, którzy w zeszłym roku wymienili ponad cztery miliardy złotych.

Pierwszy kantor internetowy w Polsce założyło dwóch kuzynów – Michał Czekalski i Łukasz Olek. Jak wpadli na ten pomysł? Potrzeba okazała się matką wynalazku. Gdy jeden z nich wybierał się w podróż poślubną do USA, w trybie gorączkowych przygotowań denerwował się, że musi jeszcze jechać do kantoru stacjonarnego i wymieniać walutę. Zastanawiali się z kuzynem, dlaczego w XXI wieku nie można tego zrealizować przez internet. I tak narodziła się idea, którą dokładnie 5 lat temu, w kwietniu 2010 roku, wprowadzili w życie.

Łukasz Olek napisał program, Michał Czekalski nawiązał współpracę z bankami i pozyskali pierwszych klientów. Dziś InternetowyKantor.pl ma 180 tys. klientów, zatrudnia 100 osób i obraca rocznie ponad 4 miliardami złotych. Klienci kantoru zaoszczędzili na spreadach 280 mln zł w porównaniu do kursów w polskich bankach

– Wierzyliśmy w ten projekt, ale rezultat przerósł nasze oczekiwania – mówi Łukasz Olek, współtwórca InternetowyKantor.pl, obecnie członek zarządu Currency One.

Obecnie kantor umożliwia wymianę 20 walut, przyjmuje także przelewy z banków zagranicznych między innymi z Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA.

InternetowyKantor.pl należy do spółki Currency One, która posiada jeszcze Walutomat.pl, pierwszą na świecie platformę wymiany walut w systemie peer 2 peer. W tym roku Currency One uruchomiła także serwis wymiany społecznościowej w Czechach – Valutomat.cz.

Na rynku wymiany walut online funkcjonuje w Polsce obecnie 50 podmiotów. Wartość ich obrotów w 2014 r. wyniosła ok. 25 mld zł. W tym roku prognozuje się, że obroty te zwiększą się o kolejnych 5-7 miliardów. Currency One szacuje, że ponad 40 proc. obrotów całego rynku realizują jej serwisy.Currency One


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Dokładnie tak. E-kantory to dla mnie zbawienie. Pamiętam, że kilka lat temu byłem sceptycznie do nich nastawiony, jednak jak wymieniłem kilka razy pieniądze na Cinkciarzu, od razu przekonałem się do tej usługi. Jest szybko i oszczędnie. Teraz nie wyobrażam sobie latania do kantoru, by wymienić trochę eurasków.

  ~Badacz   (30 sierpnia 2018 o 09:23)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Teraz to już znacznie więcej lat minęło odkąd powstały u nas kantory internetowe, ja w ten sposób walut wymieniam ok 5 lat. Zaczęłam od Amronet. Wtedy był najlepszym kantorem a dziś...jest nim sądzę nadal, tak atrakcyjne kursy w mało którym można spotkać, poza tym 100% solidne i terminowe realizacje oraz przelewy, przez te wszystkie lata

  ~agata   (30 sierpnia 2018 o 02:19)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda