Jesteś w: Strona główna » Giełda » Wiadomości giełdowe » Wyniki spółek

Pięć lat walutowej rewolucji

20.04.2015 18:03  Wyniki spółek
Pięć lat walutowej rewolucji Dokładnie pięć lat temu, w kwietniu 2010 roku, powstał w Polsce startup, który umożliwił wymianę waluty przez internet. InternetowyKantor.pl, bo o nim mowa, obecnie ma już 180 tys. klientów, którzy w zeszłym roku wymienili ponad cztery miliardy złotych.

Pierwszy kantor internetowy w Polsce założyło dwóch kuzynów – Michał Czekalski i Łukasz Olek. Jak wpadli na ten pomysł? Potrzeba okazała się matką wynalazku. Gdy jeden z nich wybierał się w podróż poślubną do USA, w trybie gorączkowych przygotowań denerwował się, że musi jeszcze jechać do kantoru stacjonarnego i wymieniać walutę. Zastanawiali się z kuzynem, dlaczego w XXI wieku nie można tego zrealizować przez internet. I tak narodziła się idea, którą dokładnie 5 lat temu, w kwietniu 2010 roku, wprowadzili w życie.

Łukasz Olek napisał program, Michał Czekalski nawiązał współpracę z bankami i pozyskali pierwszych klientów. Dziś InternetowyKantor.pl ma 180 tys. klientów, zatrudnia 100 osób i obraca rocznie ponad 4 miliardami złotych. Klienci kantoru zaoszczędzili na spreadach 280 mln zł w porównaniu do kursów w polskich bankach

– Wierzyliśmy w ten projekt, ale rezultat przerósł nasze oczekiwania – mówi Łukasz Olek, współtwórca InternetowyKantor.pl, obecnie członek zarządu Currency One.

Obecnie kantor umożliwia wymianę 20 walut, przyjmuje także przelewy z banków zagranicznych między innymi z Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA.

InternetowyKantor.pl należy do spółki Currency One, która posiada jeszcze Walutomat.pl, pierwszą na świecie platformę wymiany walut w systemie peer 2 peer. W tym roku Currency One uruchomiła także serwis wymiany społecznościowej w Czechach – Valutomat.cz.

Na rynku wymiany walut online funkcjonuje w Polsce obecnie 50 podmiotów. Wartość ich obrotów w 2014 r. wyniosła ok. 25 mld zł. W tym roku prognozuje się, że obroty te zwiększą się o kolejnych 5-7 miliardów. Currency One szacuje, że ponad 40 proc. obrotów całego rynku realizują jej serwisy.Currency One


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • W sumie racja...chociaż powiem Wam, że dośc późno się zdecydowałam na przewalutowania online, dopiero w tym roku. Absolutnie nie żałuję natomiast tego, że kupuję teraz walutę przez Pluskantor.pl, szkoda tylko że wcześniej na to nie wpadłam, bo pierwsze ważne transakcje zrealizowałam w banku i niestety przepłaciłam.

  ~Małgoś   (18 czerwca o 22:01)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Rewolucja- to brzmi dumnie:D Moim zdaniem to normalna kolej rzeczy że usługa przewalutowania trafiła do Internetu taj jak i bankowość, pożyczki, robienie zakupów. Bardzo się już przyzwyczaiłem do nabywania waluty bez gotówki, z Amronet współpracują kilka lat, nie wyobrażam sobie inaczej. Jest to wygodne i korzystne na tyle że nawet rzez myśl mi nie przeszło żeby w zwykłym kantorze szukać dobrej wyceny.

  ~krzemi   (5 czerwca o 23:45)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda