Jesteś w: Strona główna » Giełda » Wiadomości giełdowe » Wyniki spółek

Pięć lat walutowej rewolucji

20.04.2015 18:03  Wyniki spółek
Pięć lat walutowej rewolucji Dokładnie pięć lat temu, w kwietniu 2010 roku, powstał w Polsce startup, który umożliwił wymianę waluty przez internet. InternetowyKantor.pl, bo o nim mowa, obecnie ma już 180 tys. klientów, którzy w zeszłym roku wymienili ponad cztery miliardy złotych.

Pierwszy kantor internetowy w Polsce założyło dwóch kuzynów – Michał Czekalski i Łukasz Olek. Jak wpadli na ten pomysł? Potrzeba okazała się matką wynalazku. Gdy jeden z nich wybierał się w podróż poślubną do USA, w trybie gorączkowych przygotowań denerwował się, że musi jeszcze jechać do kantoru stacjonarnego i wymieniać walutę. Zastanawiali się z kuzynem, dlaczego w XXI wieku nie można tego zrealizować przez internet. I tak narodziła się idea, którą dokładnie 5 lat temu, w kwietniu 2010 roku, wprowadzili w życie.

Łukasz Olek napisał program, Michał Czekalski nawiązał współpracę z bankami i pozyskali pierwszych klientów. Dziś InternetowyKantor.pl ma 180 tys. klientów, zatrudnia 100 osób i obraca rocznie ponad 4 miliardami złotych. Klienci kantoru zaoszczędzili na spreadach 280 mln zł w porównaniu do kursów w polskich bankach

– Wierzyliśmy w ten projekt, ale rezultat przerósł nasze oczekiwania – mówi Łukasz Olek, współtwórca InternetowyKantor.pl, obecnie członek zarządu Currency One.

Obecnie kantor umożliwia wymianę 20 walut, przyjmuje także przelewy z banków zagranicznych między innymi z Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA.

InternetowyKantor.pl należy do spółki Currency One, która posiada jeszcze Walutomat.pl, pierwszą na świecie platformę wymiany walut w systemie peer 2 peer. W tym roku Currency One uruchomiła także serwis wymiany społecznościowej w Czechach – Valutomat.cz.

Na rynku wymiany walut online funkcjonuje w Polsce obecnie 50 podmiotów. Wartość ich obrotów w 2014 r. wyniosła ok. 25 mld zł. W tym roku prognozuje się, że obroty te zwiększą się o kolejnych 5-7 miliardów. Currency One szacuje, że ponad 40 proc. obrotów całego rynku realizują jej serwisy.Currency One


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Korzystam z wymian online kilka miesięcy i sądzę, że to jeden z lepszych wynalazków w dziedzinie finansów, przy współpracy z Pluskantor.pl nie ponoszę już wysokich wydatków za przelewy z UK do Polski i znacznie krócej to trwa, świetnie współpracują z bankami.

  ~Marlon   (w środę o 22:16)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Nawet nie wiedziałem że to już prawie 8 lat jak mamy takie kantory. Dopiero w tym roku zacząłem korzystać z tej możliwości przewalutowań na Gieldawalut.com, będąc przekonanym że to nowość. Jakby nie było bardzo mi się podoba ta wygoda, szybkość, możliwość oceniania czy kurs jest korzystny.

  ~Rafi   (9 grudnia o 00:14)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda