Rekordowa sprzedaż i zyski VIGO System

15.03.2019 09:11  Wyniki spółek
Rekordowa sprzedaż i zyski VIGO System Producent najbardziej zaawansowanych detektorów średniej podczerwieni ma za sobą najlepszy rok w historii. Przychody giełdowej spółki wzrosły w 2018 r. o 38%, do 37,4 mln zł przychodów. Wynik operacyjny VIGO System wzrósł o 31%, do 12,7 mln zł, a zysk netto zwiększył się 36%, do 13 mln zł. Rekordowe wyniki to zasługa wzrostów sprzedaży we wszystkich głównych segmentach biznesowych, z odpowiadającym za ponad połowę przychodów segmentem przemysłowym na czele.

Wzrost przychodów został osiągnięty dzięki proporcjonalnemu wzrostowi wolumenu produkcji i sprzedaży detektorów. W 2018 r. spółka sprzedała ponad 7,6 tys. detektorów i modułów detekcyjnych, o 37% więcej niż rok wcześniej. 2018 r. był już szóstym z rzędu rokiem wzrostu wolumenu sprzedawanych przez VIGO System detektorów.

Za 54%  wypracowanych w 2018 r. przychodów odpowiadała sprzedaż detektorów dla odbiorców z sektora przemysłowego. Detektory VIGO System wykorzystywane są m.in. do produkcji analizatorów gazów, systemów monitoringu emisji oraz wykrywania wycieków gazów, jak również znajdują zastosowanie w procesie produkcji półprzewodników najnowszej generacji. Ubiegłoroczne obroty VIGO System z firmami przemysłowymi wzrosły o niemal 30%, do 20,3 mln zł.

Drugą pod względem wielkości sprzedaży grupą odbiorców detektorów VIGO były w 2018 r. firmy z branży zbrojeniowej. Segment ten odpowiadał za blisko 22% przychodów Spółki w minionym roku. Detektory VIGO są wykorzystywane m.in. w systemach sterowania inteligentnej amunicji oraz w systemach ostrzegających przed namierzaniem laserowym. Sprzedaż detektorów do branży zbrojeniowej wzrosła w 2018 r. aż o 69%, do 8,1 mln zł, o czym przesądziła realizacja zamówień dla francuskiej firmy Zodiac Aerotechnics, największego kontrahenta VIGO System.

Zobacz także: Polska liderem produkcji przemysłowej

Na trzecim miejscu, pod względem wielkości obrotów w 2018 r., uplasowali się producenci rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa transportu - systemów do wykrywania awarii w kolejach dużych prędkości oraz systemy do wykrywania pożarów w pociągach. Sprzedaż w tym segmencie wygenerowała ponad 15% całkowitych obrotów Spółki w 2018, zwiększając się w 2018 r. o 65%, do 5,8 mln zł.

- Osiągnięte w 2018 r. wyniki potwierdzają słuszność strategii rozwoju Spółki i bardzo duży potencjału wzrostowego rynku sensorów podczerwieni, w tym segmentu sensorów średniej podczerwieni, którego jesteśmy niekwestionowanym liderem. 2018 był czasem zbiorów pierwszych owoców wytężonej pracy minionych lat nad zwiększeniem mocy i optymalizacją procesów produkcyjnych, poszerzeniem oferty o nowe, tańsze w produkcji detektory, które będą mogły być powszechnie stosowane w przemyśle, ochronie środowiska czy w zastosowaniach medycznych. Na nasz biznesowy sukces złożyły się również zmiany w polityce sprzedażowej, położenie szczególnego nacisku na zacieśnianie współpracy z dotychczasowymi odbiorcami, jak również na wzrost aktywności na rynku i poszukiwanie nowych obszarów zastosowania naszych unikalnych produktów – komentuje Adam Piotrowski, prezes VIGO System.

Prezes giełdowej spółki jest przekonany, że 2019 będzie kolejnym rokiem wzrostu Spółki.

- Spodziewamy się dynamicznych wzrostów zamówień przede wszystkim w segmencie przemysłowym oraz w obszarze zastosowaniach wojskowych. W ich realizacji wydatnie pomoże nam uruchomienie nowego zakładu, przeniesienie części procesów produkcyjnych do którego zwiększy nasze moce, jakość i efektywność produkcji. Rośniemy i zamierzamy dalej rosnąć zarówno dzięki poszerzaniu grona odbiorców naszych produktów, jak i wzrostowi zamówień ze strony stałych klientów. Wspierając rozwój produktów naszych klientów, dostarczając im coraz częściej nie sam detektor, ale zintegrowany, odpowiednio skonfigurowany i dzięki temu maksymalnie wydajny moduł, zwiększamy wartość dodaną naszej sprzedaży, generujemy wyższe marże i co równie ważne umacniamy pozycję VIGO System jako dostawcy kluczowego komponentu – analizuje Piotrowski.

Zobacz także: Dariusz Miłek nie planuje sprzedaży akcji CCC, w planie firmy brak akwizycji

Adam Piotrowski dodaje, że już w tym roku VIGO System rozpocznie działalność w nowym obszarze biznesowym - produkcji materiałów półprzewodnikowych, wykorzystywanych do produkcji laserów i detektorów podczerwieni. – Materiały półprzewodnikowe są coraz szerzej wykorzystywane do produkcji urządzeń elektroniki użytkowej, jak laserowe systemy rozpoznawania twarzy w smartfonach, skanery 3D czy lidary w samochodach. Obserwujemy dynamiczny wzrost popytu na te materiały, jesteśmy przekonani, iż mamy wszelkie predyspozycje ku temu, by wykroić dla siebie atrakcyjną część tego perspektywicznego rynku – podsumowuje Piotrowski.


VIGO System


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 1, Jacek Rozwadowski, ENEL-MED SA   InteliWISE SA, Marcin Strzałkowski - Prezes Zarządu, #251 PREZENTACJE WYNIKÓW
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda