Brazylijscy inwestorzy czekają na kibiców

31.03.2014 21:36  Zagraniczne rynki nieruchomości
Brazylijscy inwestorzy czekają na kibiców Brazylia jest obecnie jednym z najbardziej perspektywicznych rynków wschodzących dla inwestorów kupujących nieruchomości pod wynajem – wynika z raportu firmy Colordarcy.

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej i Igrzyska Olimpijskie w roku 2016 wpłynąć mają na wzrost liczby turystów, a przez to również na rentowność wynajmu. Dotyczy to szczególnie nadmorskich kurortów oraz miast, w których rozgrywane będą zawody.

Jak podaje portal Zap Immovies liczba nieruchomości pod wynajem, nawet w największych miastach Brazylii, jest stosunkowo niewielka, a wskaźnik pustostanów nie przekracza 10%. Analitycy Colordarcy uważają ponadto, że rentowność wynajmu sięga dziś nawet 11% rocznie, a dodatkowo właściciel może liczyć na wzrost wartości nieruchomości. Wyższych stóp zwrotu może oczekiwać inwestor nabywając małe, 1 lub 2-pokojowe mieszkanie w nowym budownictwie.

Według analiz 50 metrowy lokal może generować zysk rzędu 9-10% rocznie, a większe mieszkania jedynie 5,4-7,2%. Mieszkania na przedmieściach Sao Paolo mogą zaś dać inwestorom zarobić pomiędzy 4% a 8% rocznie, podczas gdy rentowność z mieszkań w centralnych dzielnicach może dochodzić do 11%.

Od 2009 roku na rynku nieruchomości w Brazylii obserwowany był wzrost cen rzędu kilkunastu procent rocznie. Walcząc z dwucyfrową inflacją bank centralny Brazylii podniósł jednak bazowe stopy procentowe. Analitycy spodziewają się, że wpłynie to negatywnie na dynamikę wzrostów cen nieruchomości. Prognozy ich spadków są jednak rzadko spotykane – większość obserwatorów rynku spodziewa się stabilizacji cen. Inaczej jest ze stawkami za wynajem, które zgodnie z prognozami powinny wzrosnąć - głównie pod wpływem popytu generowanego przez nadchodzące imprezy sportowe.

Warto w tym miejscu jednak przypomnieć, że w podobnym tonie mówiło się o rodzimym rynku, przy okazji EURO 2012. Oczekiwania prywatnych właścicieli nie zostały jednak zaspokojone. Zauważalny wzrost zainteresowania odnotował natomiast rynek hotelowy i to nie tylko w roku 2012, ale też 2013.

LICZBA TYGODNIA:

1,65% - taki odsetek najemców w Polsce nie wywiązuje się z umowy – wynika z szacunków Lion’s Bank

NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA:

Luksusowy apartament położony na 7. piętrze kamienicy w centrum Londynu. Na 105 m kw. powierzchni znajdują się 3 sypialnie z łazienkami, kuchnia, salon i miejsce na przechowywanie wina. Do lokalu przynależy również 80-metrowy taras. Cena: 3,85 mlnGBP
Lokalizacja: Londyn, Anglia
Źródło: Wall Street Journal

CENY NIERUCHOMOŚCI NA ŚWIECIE: BRAZYLIA

Zmiana Q/Q: +3,7%        Zmiana 1Y: +13,3%        Zmiana 5Y: +150,2%

Lion's House

kk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie