9 procent skontrolowanych firm zaniżało minimalną stawkę godzinową

05.05.2017 16:54  Zarządzanie należnościami
9 procent skontrolowanych firm zaniżało minimalną stawkę godzinową Są pierwsze efekty kontroli dotyczących wypłacania przez przedsiębiorców minimalnej stawki godzinowej. To 43 mandaty karne na łączną kwotę ponad 55 tysięcy złotych i 14 wniosków do sądu.

Jak powiedział IAR Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć, w tym roku inspektorzy przeprowadzili ponad 3 tysiące kontroli w tej sprawie. Wynika z nich, że stawki zaniżało 9 procent firm, a dotyczyło to 4 tysięcy zatrudnianych na umowach cywilnoprawnych. Minister przypomniał, że wprowadzona przez rząd PiS od nowego roku minimalna stawka godzinowa wynosi 13 złotych brutto, czyli dokładnie 9 złotych 46 groszy netto.

Do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło do tej pory ponad 400 skarg od zleceniobiorców w sprawie zaniżania stawki godzinowej. Wpłynęło też ponad 600 sygnałów z Komisji Krajowej NSZZ Solidarność" , która wspólnie z Inspekcją prowadzi akcję "13 złotych i nie kombinuj" - przypomina minister Giedrojć.

Dodaje, że inspektorzy są przerażeni sposobem omijania obowiązujących przepisów. I tak w jednym ze szpitali w województwie mazowieckim przed wprowadzeniem stawki godzinowej zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia było 130 osób.

W momencie wprowadzenia nowych przepisów, przedsiębiorca od razu zwolnił 30 osób, a pozostałe musiały wykonać zadania za tych 30 zwolnionych. Wpadł również na pomysł, by pierwsza i ostatnia godzina wykonywania pracy w danej dobie była darowana przedsiębiorcy.

Roman Giedrojć zaznaczył, że są to działania niezgodne z prawem - podobnie jak te, kiedy przedsiębiorca próbował obciążyć zatrudnionych kosztami służbowego munduru, oznakowania czy używanego do sprzątania odkurzacza. Zaznaczył, że wszystkie takie działania będą przez inspektorów pracy napiętnowane.

Roman Giedrojć podkreślił, że do końca roku inspektorzy pracy przeprowadzą minimum 20 tysięcy kontroli przestrzegania przepisów dotyczących wypłacania minimalnej stawki godzinowej.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes